Ukrajina spokojná s rokovaniami s Ruskom o plyne

VIEDEŇ – Na základe výsledkov rokovaní o plynu medzi Ruskom a Ukrajinou vo Viedni je ukrajinská strana spokojná s priebehom rokovaní medzi krajinami. Uviedol to výkonný riaditeľ ukrajinskej spoločnosti Naftogaz Jurij Vitrenko, uvádza jeho slová ruská agentúra TASS.

Pripúšťa, že nie všetky problémy programu sa doteraz vyriešili, ale priebeh rokovaní uspokojuje ukrajinskú stranu. „Relatívne úspešné, pokračujeme v práci. Je to už úspech, “uviedol ukrajinský top manager.

Celkovo zástupcovia krajiny hovorili viac ako tri hodiny. Rusko pri rokovaniach zastupuje vedúci štátnej spoločnosti Gazprom, Alexey Miller, Ukrajina – vedúci Naftogaz Andrey Kobolev a výkonný riaditeľ spoločnosti Jurij Vitrenko.

Strany nezverejnili podrobnosti o rokovaniach. Ruská strana predtým trvala na takzvanom nulovom variante, ktorý znamenal vzájomné odmietnutie pohľadávok, ktoré by malo Gazprom zaviazať platiť na základe rozhodnutí rozhodcovského súdu v Štokholme, ako aj na základe rozhodnutí domácich ukrajinských súdov. Celkový dlh ruskej spoločnosti presahuje 10 miliárd dolárov.

Ruská strana v reakcii na tvrdenia pripomína nesplatenue ukrajinských eurobondov, ktoré vydalo Rusko a z výnosov z nich požičalo ukrajinskej vláde počas predsedníctva Viktora Janukovyča. Hovoríme o cenných papieroch v hodnote troch miliárd dolárov, pričom sa vzhľadom na pokuty a pokuty táto suma zvýšila na 4,5 miliardy dolárov. Spor v tejto veci v súčasnosti posudzuje anglický súd.

Platnosť súčasnej zmluvy o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu končí 1. januára 2020. Strany sa už opakovane pokúšali dohodnúť a dokonca sa uchýlili k pomoci prezidentov, ale tieto diskusie ešte neboli korunované úspechom.