Obchodná vojna s Čínou pripraví USA o 1 bil. USD

NEW YORK – Americká ekonomika by za desať rokov mohla stratiť viac ako bilión dolárov, ak bude Biely dom pokračovať v obchodnej vojne s Čínou. Uvádza sa to v správe obchodnej komory, píše CNBC.

Plánované 25-percentné zvýšenie cla na čínsky tovar by mohlo stáť 190 miliárd USD ročne. V správe sa uvádza, že zníženie priamych investícií v Číne spôsobí stratu vo výške 500 miliárd dolárov. Americkí investori prídu ročne o 25 miliárd dolárov.

Odborníci sa domnievajú, že stiahnutie amerických podnikov z čínskeho trhu bude mať z dlhodobého hľadiska vážnejšie dôsledky USA. Americké podniky môžu stratiť svoju globálnu konkurencieschopnosť.

Obchodná vojna medzi USA a Čínou sa začala koncom roka 2017. Vtedy Washington uvalil zvýšené dovozné clá na množstvo čínskych tovarov. Začiatkom roku 2020 strany podpísali dohodu o „prvej fáze“ prímeria, jej úplnej implementácii však zabránila pandémia koronavírusu.

Vo februári sa americký prezident Joe Biden zaviazal, že sa nebude zapájať do obchodných vojen s Čínou, ako to robil jeho predchodca Donald Trump. Plánuje  v súlade s medzinárodnými pravidlami konkurovať druhej najväčšej ekonomike sveta.

Obchodné vojny stáli svetovú ekonomiku 10 biliónov dolárov. O túto sumu sa globálny HDP do roku 2025 zníži v dôsledku zníženia dovozu, vypočítali analytici z Boston Consulting Group spolu s investičnou bankou HSBC už skôr.