Crifbürgel predpoladá v Nemecku ďalšie bankroty

BERLÍN – Obmedzenia pre ekonomiku prijaté v dôsledku hrozby rozšírenia koronavírusu zatiaľ viedli k zániku malého počtu nemeckých spoločností. Odborníci však hovoria o nástupe silnej vlny bankrotov, ktorá príde v nemeckom hospodárstve. Uvádza to portál nemeckého týždenníka Focus.

Podľa spoločnosti Crifbürgel, ktorá hodnotí úverovú schopnosť firiem, zbankrotuje viac ako 29 tisíc nemeckých spoločností, čo je o 54 percent viac ako v roku 2019. Vplyv koronavírusu na najväčšiu ekonomiku v Európe tak bude takmer taký silný ako globálna finančná kríza v rokoch 2008 – 2009, keď zbankrotovalo asi 34 tisíc podnikov. Súčasná prognóza však nezohľadnila pôžičky, ktoré má splatiť nemecká štátna banka Kreditanstalt fur Wiederaufbau (KfW) splatiť.

Odborníci tiež poznamenávajú, že v roku 2021 sa situácia nezlepší. Naopak, ťažkosti vzniknú pre relatívne ziskové spoločnosti, ktoré musia platiť pôžičky.

Medzi odvetvia najviac postihnuté koronavírusmi patria cestovný ruch, stravovacie služby a zábavný priemysel. Podľa predstaviteľov spoločnosti Criftbürgel sa tu očakáva zvýšenie počtu spoločností v konkurze. Kríza bude mať okrem toho nepriaznivý vplyv na výrobcov automobilov, výstavné podniky a priemyselné odvetvia závislé od vývozu.

To však neznamená, že bankrotujúce spoločnosti zmiznú z trhu, tvrdí Criftbürgel. Nemecké právo poskytuje širokú škálu príležitostí, ktoré umožňuje zachovanie podnikania.

V polovici mája nemecká ekonomika zaznamenala rekordný pokles od globálnej finančnej krízy v rokoch 2008-2009. V prvom štvrťroku klesol HDP v porovnaní s poslednými tromi mesiacmi roku 2019 o 2,2%.