.MMF: svetová ekonomika 3,2 %, Európa aj nula

WASHINGTON – Medzinárodný menový fond (MMF) znížil svoju prognózu rastu globálnej ekonomiky a varoval pred zvýšenými rizikami pre ekonomický výhľad.

Navyše v dôsledku zastavenia exportu ruského plynu by ekonomický rast v eurozóne mohol klesnúť na nulu.

MMF znížil svoju prognózu globálneho rastu a zvýšil svoje predpovede inflácie, pričom varoval, že riziká ohrozujúce ekonomický výhľad sú „v drvivej väčšine vychýlené smerom nahor“.
Informáciu zverejnil  MMF. Revízia odhadov predpovedí smerom nadol je spôsobená tým, že celý svet sa v súčasnosti snaží vyrovnať s následkami ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine, pretrhnutím väzieb, ktoré je dlhodobo pozorované a ktoré spôsobil koronavírus. pandémia, ako aj prudké sprísnenie finančných podmienok; centrálne banky sa zároveň snažia obmedziť prudko rastúce ceny.

MMF očakáva, že rast HDP sa v roku 2022 spomalí na 3,2 %, čo je 0,4 % pod aprílovým odhadom a približne v polovici minulého roka. Očakáva sa ďalšie spomalenie globálneho rastu na 2,9 % v roku 2023.
Všimnime si, že len pred tromi mesiacmi bol tento odhad o 0,7 % vyšší. Globálna inflácia sa pravdepodobne len zvýši, keď MMF zvýši svoje prognózy na tento a budúci rok takmer o celý percentuálny bod – t.j. až 8,3 % a 5,7 %.
MMF uviedol, že ekonomické vyhliadky sa stali oveľa pochmúrnejšími a „veľmi neistými“, keďže inflácia dosiahla svoj historický vrchol a problémy hospodárskeho rastu sa zintenzívnili.
Hlavný ekonóm MMF Pierre-Olivier Gourinchas varoval, že bude existovať ekonomické prostredie, v ktorom bude testovaný „charakter“ svetových centrálnych bánk; a aj keď sa ekonomika spomalí, budú musieť pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb v snahe obnoviť cenovú stabilitu.
Riziko recesie bude „obzvlášť výrazné“ v roku 2023, keďže sa očakáva, že hospodársky rast v budúcom roku v mnohých krajinách dosiahne dno, zásoby úspor nahromadených počas pandémie budú klesať a „aj malé šoky môžu priviesť ekonomiku zastávka.”
MMF zároveň načrtol nasledujúci „pravdepodobný“ scenár: prudké zníženie exportu energie z Ruska vrátane úplného zastavenia dodávok ruského plynu do Európy, čo ešte viac spomalí ekonomický rast a spôsobí nový cenový tlak.
Základná prognóza pre Nemecko, najväčšiu krajinu eurozóny, ktorej ekonomiku by mohlo zasiahnuť obmedzenie dodávok plynu z Ruska, je už bezútešná: MMF v súčasnosti očakáva hospodársky rast na úrovni 1,2 % v tomto roku a iba na nule v roku 2023. 8 % (tento ukazovateľ je oproti aprílovej prognóze znížený o takmer dva percentuálne body).