Oživenie trhu dlhopisov v júli najsilnejšie od roku 2020

Keď sadzby klesnú, ľudia prechádzajú z obáv z inflácie na obavy z recesie. 
Jej začiatok v Spojených štátoch je toho dôkazom.
Infláciou boli trhy postihnuté v prvej polovici roka, aspoň pre investorov do dlhopisov. Globálne trhy dlhopisov zaznamenali najväčší mesačný zisk od novembra 2020 – index Bloomberg vzrástol o 1,8 % – keď sa pozornosť trhu presunula na obavy z recesie v dôsledku rýchleho zvýšenia úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom. To je v ostrom kontraste s predchádzajúcimi šiestimi mesiacmi, keď najsilnejší inflačný výkon za celú generáciu viedol k kumulatívnej strate 14 %.Signál šéfa Fedu Jeroma Powella, že sprísňovanie by sa mohlo spomaliť v závislosti od ekonomických údajov, len posilnil oživenie. Zdalo sa, že správa zverejnená nasledujúci deň, ktorá ukazuje, že americká ekonomika skĺzla do recesie a v druhom štvrťroku poklesla už druhé vykazované obdobie po sebe, takmer potvrdila, že riziká globálneho hospodárskeho poklesu sa začínajú napĺňať. Toto je teraz nový základný prípad pre investorov a očakáva sa, že obmedzí stúpajúci trend spotrebiteľských cien.

“História nám hovorí, že recesie majú tendenciu znižovať infláciu,” uviedli v správe stratégovia Societe Generale SA vrátane Subadra Rajappa z New Yorku. „Globálne dlhopisy zaznamenali pôsobivé oživenie, keď holubičí Fed a slabšie údaje naďalej podnecovali obavy z recesie. Trhy rýchlo zhodnotili zvýšenie sadzieb Fedu a Európskej centrálnej banky na nadchádzajúci rok, spoliehajúc sa na vyššie úrokové sadzby a narušenie dopytu, aby obmedzili infláciu.

Austrálske vládne a podnikové dlhopisy vzrástli v júli o 2,4 %, čo predstavuje najväčší mesačný zisk od mája 2012. To nezahŕňa ani piatkové zvýšenie po údajoch o hrubom domácom produkte USA, ktoré poslali výnosy 10-ročných vládnych dlhopisov dole o 18 bázických bodov. Index v prvom polroku klesol o 9,5 %, pričom straty ešte prehĺbila séria chybných politík centrálnej banky.

Globálne patria podnikové dlhopisy medzi najlepšie ziskové. Index, ktorý sleduje dlh investičného stupňa denominovaný v eurách, sa v júli vrátil o 4,7 %, čo predstavuje rekordný mesačný zisk. Devízový dlh USA od vysoko hodnotených rozvíjajúcich sa ázijských emitentov sa blíži k svojmu najlepšiemu mesiacu od novembra 2020.

Niektorí analytici a investiční stratégovia však varujú, že rally vo vysoko kvalitných podnikových dlhopisoch by sa mohla rýchlo stratiť kvôli riziku recesie v niektorých veľkých ekonomikách, pokračujúcim problémom na čínskom úverovom trhu a rastúcim rizikám nesplácania.