Ukrajina: prezident sa ponáhľa s členstvom v NATO

KYJEV – Ukrajinu je teraz potrebné pripustiť k členstvo v NATO a „nie je potrebné sa pozerať ďalekohľadom,“ uviedol prezident krajiny Volodymyr Zelenskij. Dodal, že čoraz viac Ukrajincov už neverí vo vyhliadky na členstvo.

Ak chce NATO skutočne vidieť vo svojich radoch Ukrajinu, potom musí túto otázku riešiť okamžite, pretože krajina je „v ohrození“, uviedol prezident Volodymyr Zelenskij v rozhovore pre Axios.

„Ak nás NATO skutočne čaká a chcú nás vidieť vo svojich radoch, potom nie je potrebné pozerať sa ďalekohľadom do ďalekej budúcnosti a diskutovať o nej. Problém musí byť okamžite vyriešený, “uviedol Zelensky.

Ukrajinský vodca sa domnieva, že Ukrajina by už mohla dostať Akčný plán prípravy na členstvo v NATO. Aj keď tento plán „ešte nie je členstvom“, je to už „vízia Ukrajiny ako súčasti aliancie v dohľadnej budúcnosti,“ uviedol Zelenský.

Podľa jeho slov stále verí, že Ukrajina vstúpi do NATO, ale čoraz viac Ukrajincov v to už nedúfa.

Ak vezmeme do úvahy výstavbu Nord Stream 2 a skutočnosť, že Kyjev čaká na vstup do aliancie už 13 rokov, môžeme povedať, že Ukrajina sa musí spoliehať nielen na partnerov, ale aj „naučiť sa spoliehať sama na seba“, prezident uzavrel.

Zelenskij predtým označoval budovaný plynovod za „skutočnú zbraň“ v rukách Ruska. Podľa neho iba Spojené štáty mohli zastaviť stavbu plynovodu, takže rozhodnutie administratívy prezidenta Joea Bidena neuložiť sankcie voči prevádzkovateľovi Nord Stream 2 AG bolo pre Kyjev prekvapením.