Ukrajinský miliardár Ihor Kolomojskij je terčom novej protikorupčnej akcie, zatína sa do živého

Ukrajina spustila novú vlnu protikorupčných razií proti významným osobnostiam vrátane jedného z najbohatších ľudí v krajine Ihora Kolomojského.

V rámci zjavnej čistky bol prehľadaný aj dom bývalého ministra vnútra Arsena Avakova.

Ukrajina spustila protikorupčnú akciu a úradníci oznámili, že vedúci colnej správy boli prepustení.

Prezident Volodymr Zelenskyj povedal, že razie sú nevyhnutné, aby sa zabezpečilo, že “ľudia nezneužívajú moc”.

Prezident Zelenskyj v stredu povedal: “Bohužiaľ, v niektorých oblastiach je jediným spôsobom, ako zaručiť legitimitu, výmena lídrov spolu s implementáciou inštitucionálnych zmien.”

Ukrajina sa dostala pod čoraz väčší tlak svojich západných partnerov, najmä EÚ, aby bojovala proti korupcii.

Keď sa Zelenskyj dostal k moci v roku 2019, označil boj proti korupcii za jednu zo svojich hlavných priorít.

Kyjev má tento týždeň usporiadať summit s poprednými predstaviteľmi EÚ, ktorý Ukrajina považuje za veľmi dôležitý pri presadzovaní členstva v 27-člennej únii. Kyjevu bol udelený štatút kandidátskej krajiny EÚ štyri mesiace po ruskej invázii, ale vyzvali ho, aby urobil viac v boji proti korupcii.

V rámci čistky minulý týždeň odstúpilo desať popredných ukrajinských predstaviteľov, vrátane zástupcu vedúceho kancelárie pána Zelenského Kyryla Tymošenkova.

Vyhodili aj niekoľko námestníkov ministrov a krajských županov. Zelenskyj vtedy povedal, že akékoľvek vnútorné problémy, ktoré brzdia štát, budú vyčistené, aby sa pomohlo „zblíženiu Ukrajiny s európskymi inštitúciami“.

Pán Kolomojskij je jednou z najznámejších osôb na Ukrajine a ukrajinské webové stránky zverejnili fotografie detektívov, ktorí prehľadávali jeho dom v juhovýchodnom meste Dnipro, keď sa naňho díval.

Magnát prevzal v roku 2014 úlohu guvernéra širšieho regiónu Dnepropetrovsk a zohral kľúčovú úlohu pri financovaní dobrovoľníckych práporov v reakcii na počiatočné zaberanie pôdy Ruskom na východnej Ukrajine.

USA však naňho uvalili sankcie za údajnú „významnú korupciu“ počas jeho pôsobenia vo funkcii guvernéra. Akékoľvek pochybenie poprel.

Pán Kolomojskij je tiež bohatý podnikateľ, ktorý sa zaoberá ukrajinskými médiami, ropou a bankovníctvom. Jeho televízny kanál dal pánovi Zelenskému prestávku v komediálnom seriáli Sluha ľudu, predtým ako podporil kandidatúru bývalého herca na prezidenta.

Úrad pre hospodársku bezpečnosť vo vyhlásení, v ktorom sa o magnátovi vôbec nezmieňuje, uviedol, že odhalil rozsiahle schémy sprenevery a daňové úniky v hodnote 40 mld. Ukrtatnafta.

Od pána Kolomojského, ktorého spoločnosti mali podstatný podiel v oboch spoločnostiach, neboli žiadne počiatočné pripomienky. Patrili medzi viaceré strategické podniky, ktoré vlani v novembri prešli do vlastníctva štátu. Niekoľko týždňov predtým prehľadali byt pána Kolomojského na západnej Ukrajine.

Pri samostatnej razii bývalý minister vnútra Arsen Avakov ukrajinským médiám povedal, že jeho dom bol prehľadaný v rámci vyšetrovania ukrajinského nákupu vrtuľníkov Airbus pred šiestimi rokmi.

Pán Avakov povedal, že sa nič nenašlo a všetky zmluvy boli vtedy schválené.

Tento krok nasledoval po smrteľnej havárii vrtuľníka pred škôlkou na predmestí hlavného mesta Kyjev, ktorá si vyžiadala 14 mŕtvych vrátane ministra vnútra, jeho sprievodu a dieťaťa na zemi.

S odkazom na najnovšiu protikorupčnú akciu ako „jarné pristátie“ pán Arakhamia vymenoval ďalšie vyšetrovania vrátane prepustenia celého vedenia colnej služby. Poslanec Oleksij Hončarenko uviedol, že úradujúci šéf a dvaja zástupcovia boli prepustení.

Razia bola aj na hlavnom daňovom úrade v Kyjeve.