Povolebný výskum: prezident je Vladimír Zelenskij

Spomedzi Ukrajincov 72,7% v prezidentských voľbách  hlasovalo za Vladimíra Zelenského , 27,3% hlasovalo za Petro Porošenko. Toľko hovorí exit poll TSN. Exit poll je výskum verejnej mienky v dni volieb. Výsledky potvrdilo oficiálne sčítanie hlasov, ktoré zaznamenalo, že 73,23 % hlasov získal Vladimír Zelenskij a 24,45 % hlasov Petro Porošenko. Rozdiel sú neplatné hlasy.

Na výstupe zo 600 volebných miestností bolo oslovených asi 20 tisíc respondentov. Exit poll pre televízny program TSN robili výskumné spoločnosti Kantar TNS a Info Sapiens na objednávku kanála “1 + 1”. Pri odchode zo 600 volebných miestností na Ukrajine, okrem špeciálnych, zámorských lokalít a okupovaných území, sa uskutočnili rozhovory s  20 tisíc respondentmi vo veku od 18 rokov. Štatistická odchýlka nie je väčšia ako 0,7%.

Podľa Vladimíra Zelenského, dnes Ukrajina potrebuje nielen nové tváre, aleфо  nové nápady. Pozrime sa podrobnejšie, čo to podľa neho znamená.

“Poviem vám o Ukrajine mojich snov.” Tak začína volebný program prezidentského kandidáta Vladimíra Zelenského.

Vladim\шr Zelenskij chce, aby sa Ukrajina stala krajinou, kde sa dá podnik „otvoriť za hodinu, dostať pas za 15 minút a hlasovať vo voľbách za sekundu“.

Taktiež v „Zelenského sne o Ukrajine” lekári a učitelia dostávajú reálne mzdy a skorumpovaní úradníci dostávajú reálne tresty a „babička dostane dôstojný dôchodok, nie infarkt zo zákona za účet za komunálne služby“.

“Smerovanie  Ukrajiny do NATO a ďalších bezpečnostných združení je prísľubom našej bezpečnosti, v ktorej verím a ktorý by mal byť potvrdený celoštátnym referendom.”

Nový prezident tiež uvádza, že považuje za svoju úlohu vytvorenie vojenských platov “na úrovni štandardov NATO.

Bývalý a prvý prezident Ukrajiny, Leonid Kravčuk, poradil Vladimírovi Zelenskému, aby zmenil štátnu politiku týkajúcu sa Krymu, najmä aby vytvoril “ľudské” vzťahy s obyvateľmi Krymu.

Takéto vyhlásenie urobiol v rozhovore s RIA Novosti Krym. „Je potrebné odstrániť všetky blokády. Problémy súvisiace s vodou, elektrinou a podobne y sa mali riešiť civilizovaným spôsobom,“ verí bývalý prezident.

Rozvíjaním a prehlbovaním vzťahov medzi Ukrajinou a Krymom bude postupne možné dospieť k „správnym záverom“, dodal Kravčuk.

Kurt Volker, osobitný zástupca ministerstva zahraničných vecí USA pre Ukrajinu, považuje za správne viesť priame rokovania medzi víťazom prezidentských volieb na Ukrajine Vladimírom Zelenským a prezidentom Ruska Vladimírom Putinom.

“Priame rozhovory medzi Ukrajinou a Ruskom sú potrebné, takže si myslím, že jeho túžba hovoriť s Putinom je dobrá, nie zlá vec,” povedal Walker v programe NewsHour televízie verejnej služby Public American Broadcasting (PBS).

Kurt Volker tiež verí, že zmena ukrajinského lídra môže vytvoriť novú príležitosť pre dialóg s Ruskom.

„Môžeme v to dúfať, pretože je tu nový prezident ako príležitosť na nový začiatok dialógu, aj keď je to práve pozícia Ruska, pokiaľ ide o inváziu a okupáciu územia, ktorú je potrebné zmeniť,“ uviedol zástupca USA.

Keď hovoríme o postoji V. Zelenského k riešeniu konfliktu v Donbase, Kurt Volker povedal: „Myslím si, že to, čo povedal o konflikte a o svojom prístupe, je úplne správne. Pevne podporuje suverenitu a územnú integritu Ukrajiny.

Po zvolení Zelenského bude menej protiruskej rétoriky. Myslí si to ukrajinský politický analytik Vadim Karasev: „Porošenko bol zástancom veľkých slov a miloval útočné frázy. Dávali mu  sebadôveru a hral úlohu alibi pred radikálmi – jeho volebnou základňou v posledných rokoch. A volebná základňa Zelenského je iná: ľudia chcú mier, pokoj a ak nie priateľstvo s Ruskom, potom určite nie vojnu. “ Nový prezident bude mať viac pragmatizmu a kompromisu. „Prvá vec, ktorú môže Zelenskij urobiť, je vyriešiť problém s námorníkmi zadržanými v Kerčskom prielive. Potom je možné reštartovanie formátu Normandského formátu  a Minského procesu.

Počas tlačovej konferencie po skončení volieb Vladimír Zelenskij  identifikoval priority vo vzťahoch s Ruskom: obnovenie Minského procesu a návrat ukrajinských námorníkov domov.

Zelenskij nevylúčil, že by v Minskom procese došlo k personálnym zmenám, ale nešpecifikoval, ktoré z nich by to boli. „Okrem dohôd z Minska je pre nás prirodzené, že je jedinou úlohou vrátiť všetkých vojnových zajatcov. Toto je prvá úloha. Naši námorníci. Hovoril som s matkami našich námorníkov. Urobím všetko, aby sme vrátili našich chlapcov domov. Samozrejme, toto je priorita, “dodal.

Vladimír Alexandrovič Zelenskij sa narodil 25. januára 1978 v meste Krivoj Rog. Hovorí rusky, ukrajinsky a anglicky.

Otec, Alexander Semjonovič Zelenskij sa narodil 23. decembra 1947, matematik, programátor, doktor technických vied, profesor, vedúci oddelenia informatiky – učiteľ na tej istej univerzite, kde študoval Vladimír. Otec 20 rokov žil a pracoval v Mongolsku, vybudoval banský a spracovateľský závod v meste Erdenet.

Matka – Rimma Vladimirovna Zelenskaja, sa narodila 16. septembra 1950. Je na dôchodku, 40 rokov pracovala ako inžinierka.

Ako dieťa som žil so svojimi rodičmi štyri roky v Mongolsku, v meste Erdenet, kde bol môj otec na služobnej ceste, absolvoval tam prvú triedu. Potom sa vrátili do Krivoja Roga, usadili sa v centre mesta . Študoval na škole číslo 95 v Krivoy Rog s hĺbkovým štúdiom anglického jazyka. Ako dieťa sa venoval grécko-rímskemu zňapaseniu, vzpieraniu, zbieraniu známok, hraniu na klavíri, spoločenskému tancu, hraniu basketbalu a volejbalu. Zúčastnil sa školského amatérskeho vystúpenia, bol gitaristom v školskej skupine.

Vyštudoval školu v roku 1995 s dvoma dvojkami a ostatnými jednotkami. V škole sníval o tom, že sa stane diplomatom a dokonca sa pripravoval na prijatie do MGIMO, keďže Kyjevský inštitút medzinárodných vzťahov (KIMO) bol v týchto rokoch novou, málo známou univerzitou, ale vyštudoval na Kyjevskej národnej ekonomickej univerzite, kde získal právnicky titul.

Vladimír Zelenskij je ženatý s Jelenou Kijaško, s ktorou sa stretával 7 rokov pred svadbou. Pár sa pozná z detstva, študovali v paralelných triedach ešte na strednej škole. Vzali sa v roku 2003. O rok neskôr sa stal otcom dcéry Alexandry. V roku 2013 Jelena Zelenskaja porodila druhé dieťa, syna Kirilla.

Súčasný prezident Ukrajiny Petro Porošenko, ktorý podľa výsledkov rôznych prieskumov verejnej mienky, takmer trikrát stratil v druhom kole prezidentských volieb do svojho súpera Vladimíra Zelenského, uznal výsledky hlasovania, ale povedal, že politiku neopustí.

“Budúci mesiac opustím post hlavy štátu, Ukrajinci sa tak rozhodli. Robím toto rozhodnutie. Ale ja chcem dôrazne zdôrazniť, že neopúšťam politiku,” povedal.

Prezident povedal, že on a jeho tím budú brániť reformy zamerané na vstup krajiny do EÚ a NATO, posilňovanie ozbrojených síl, ako aj pozície ukrajinského jazyka v krajine.

„Budeme hájiť decentralizáciu, inkluzívne vzdelávanie, novú ukrajinskú školu, reformu vidieckej medicíny, elektronické obstarávanie, energetickú nezávislosť a energetickú účinnosť,“ povedal.

Prezident dodal, že „bude strážiť“ takzvanú Ukrajinskú pravoslávnu cirkev, pričom zdôrazňuje, že stále čaká na to, aby sa jeho súperov tím ospravedlnil za porovnanie tomosov o autokefálii s termoskou. Termoska je rusky “termos”. Tomos je cirkevný dokument, ktorý definuje samostatnosť cirkvi,v tomto prípade osamostatnenie Pravoslávnej cirkvi na území Ukrajiny od Moskvského patriarchátu.

Porošenko dodal, že v nadchádzajúcich parlamentných voľbách sa postaví proti vytvoreniu „proruskej väčšiny“ v Najvyššej rade.