V Srí Lanke dnes osem výbuchov zabilo 207 ľudí

V dôsledku ôsmich výbuchov na Srí Lanke zomrelo  najmenej 207  ľudí,  z toho najmenej 35 cudzincov. Približne 500 ľudí je ranených.

Dnes 21. apríla 2019 bola v katolíckych kostoloch a hoteloch v rôznych mestách Srí Lanky uskutočnila séria výbuchov. Miestne médiá píšu o stovkách  mŕtvych a zranených. Podľa ministra hospodárskych reforiem Srí Lanky sú medzi tými, ktorí boli zabití pri výbuchoch v kostoloch a hoteloch, cudzinci.

Na jedinom medzinárodnom letisku v krajine Bandaranaike v Kolombe boli sprísnené bezpečnostné opatrenia kvôli sérii výbuchov, ku ktorým došlo v rôznych častiach krajiny 21. apríla 2019. Od cestujúcich sa požaduje, aby prišli na letisko najneskôr 4 hodiny pred odletom, aby sa podrobili bezpečnostnej kontrole.

Podľa čínskej agentúry Xinhua boli zranení najmenej štyria čínski občania. Diplomati z čínskeho veľvyslanectva v Kolombe už navštívili obete, ktoré sú v súčasnosti v zdravotníckych zariadeniach. Ich stav je hodnotený ako stabilný. Medzi mŕtvymi sú občania Veľkej Británie, Holandska a občanov USA. Podľa predstaviteľov nemocníc, ktorým boli doručené telá mŕtvych, sú medzi obeťami Briti, Holanďania a Američania.

Výbuchy boli takmer naraz v troch hoteloch a jednom kostole v Kolombe, ako aj v dvoch kostoloch na hlavnom predmestí Negomba. Pred nejakým časom boli informácie o siedmej explózii na predmestí Colomba a ďalšom ôsmom výbuchu. Žiadna z extrémistických skupín si zatiaľ nepotvrdila zodpovednosť za to, čo sa stalo.

Podľa agentúry Reuters premiér Ranil Vikramasinghe zvolal mimoriadne zasadnutie bezpečnostnej rady v súvislosti s tým, čo sa stalo.

Vláda Srí Lanky oznámila zavedenie zákazu vychádzania v krajine. Podľa dostupných informácií bol zákaz vychádzania zavedený od 18:00 miestneho času 21. apríla do 06:00 ráno 22. apríla miestneho času. Polícia zatkla 14 podozrivých.

V krajine pôsobí organizácia Tamilské tigry oslobodenia, ktoré bojovalo za vytvorenie nezávislého tamilského štátu Tamil-Ilam na Srí Lanke.

Hnutie sa objavilo v máji 1976, aby zorganizovalo odpor Tamilov, v tom čase 22% obyvateľstva, proti diskriminácii zo strany sinhalskej väčšiny Srí Lanky, v tom čase 70% obyvateľstva. 23. júla 1983 začali “tigre” bojovať proti vládnym silám, ktoré sa neskôr zmenili na občiansku vojnu.

V sobotu 16. mája 2009 sa Tamilskí tigre po 26 rokoch definitívne vzdali. Tigre oslobodenia tamilského Ílamu bojovali za svoj nezávislý štát so zbraňou v ruke od roku 1983. V roku 2007 ovládali asi 15 tisíc kilometrov štvorcových na severe a východe Srí Lanky. Za 25 rokov bojov si konflikt vyžiadal vyše 70 000 mŕtvych.