Prezident Porošenko obvinený z nátlaku na súdy

Súčasného dosluhujúceho prezidenta  Ukrajiny Petra Prošenka obvinili z tlaku na súd a snahu uchopiť moc. Kolégium sudcov, ktoré rozhodlo o znárodnení Privatbank, sa už odvolalo na Generálnu prokuratúru. Prezident môže čeliť trestu až desiatim rokom väzenia.

Sudcovia okresného správneho súdu v Kyjeve, ktorý uznal znárodnenie ukrajinskej komerčnej banky Privatbank ako nezákonné, obvinili prezidenta Petro Porošenko, ministra spravodlivosti a predsedu Národnej banky Ukrajiny z vyvíjanie tlaku. Uvádza sa to v správe na internetovej stránke súdu.

“Vedenie štátu, komentujúcť ich rozhodnutie uznať za nelegálne znárodnenie Privatbanky, urobil vyhlásenia, ktoré sú priamou hrozbou pre súdny systém Ukrajiny, zásah do jeho nezávislosti a nestrannosti,” uvádza vyhlásenie.

Činnosť prezidenta, Národnej banky a Ministerstva spravodlivosti hodnotia sudcovia podľa Časti 2 Čl. 376 Trestného zákona Ukrajiny, ktorý odkazuje na neprípustnosť zásahu do činnosti súdov s cieľom zabrániť im v plnení ich služobných povinností alebo dosiahnuť nespravodlivé rozhodnutie. Takýto trestný čin sa trestá odňatím práva vykonávať určité funkcie alebo vykonávať určité činnosti po dobu až piatich rokov alebo zatknutím až na šesť mesiacov alebo odňatím slobody až na tri roky.

Okrem toho, pokusy o nadviazanie kontroly nad súdmi, autori odvolania veria, možno interpretovať ako akcie zamerané na násilnú zmenu alebo zvrhnutie ústavného poriadku. Hovorí o tom časť 1 článku 109 Trestného zákona Ukrajiny. Podľa tohto zákona sa tento trestný čin trestá odňatím slobody na päť až desať rokov.

Pred decembrom 2016 vlastnil znárodnený 41 % akcií Privatbanky Igor Kolomoiskij, zakladateľ priemyselno-finančnej skupiny Privat. Úrady Ukrajiny vyhlásili platobnú neschopnosť banky a odôvodňujúc svoje konanie potrebou záujmov investorov, začali proces znárodňovania.

Samotný Igor Kolomojskij spája znárodnenie Privatbanky s politickým a obchodným konfliktom so súčasným prezidentom. Konflikt sa začal v roku 2015, kedy Kolomoisky bol prepustený zo svojho postu ako vedúci regiónu Dnepropetrovsk. Potom oligarcha opustil Ukrajinu.