V Ukrajine vyletelo celé vedenie colnej kontroly

KYJEV  – Vláda odvolala celé vedenie colnej služby Ukrajiny. Rozhodnutie je spojené so sľubovanými „jarným zatváraním“.

Na Ukrajine pokračuje vlna vysokopostavených rezignácií. Takže v prvý februárový deň kabinet ministrov odvolal vedenie Štátnej colnej správy. O svoje funkcie prišiel najmä úradujúci šéf colnej správy Vjačeslav Demčenko, ako aj dvaja jeho zástupcovia.

Ako prvý oznámil odvolanie Demčenka poslanec ľudu Oleksij Gončarenko na svojej stránke Telegram.

Zástupca vlády v Najvyššej rade Taras Melničuk zároveň spresnil, koho presne vyhodili a koho len odvolali. Povedal teda, že Oleksandr Shchutskiy bol odvolaný z funkcie prvého podpredsedu Štátnej colnej služby Ukrajiny.

Ako bolo uvedené, nebol prepustený, ale bol mu iba pozastavený výkon jeho právomocí a bolo začaté disciplinárne konanie proti námestníkovi colníka Ruslanovi Čerkasskému.

Vláda tiež odvolala Jurija Sotnika z postu prvého podpredsedu Štátneho úradu pre lesné zdroje a Andreja Lordkipanidzeho z postu podpredsedu Štátneho úradu pre bezpečnosť potravín a ochranu spotrebiteľa.

Predtým policajti odhalili viac ako 10 úradníkov, ktorí sú zapojení do schémy sprenevery finančných prostriedkov na vývoz ukrajinského obilia. Medzi nimi je zástupca vedúceho jedného z oddelení štátnej colnej služby a vedenie colnej správy v Odese. Štát kvôli tomu prišiel o stovky miliónov hrivien.

A včera SBU a SBI odhalili korupčnú schému na žitomyrskej colnici – mechanizmom bol nelegálny dovoz zahraničných sanitiek na Ukrajinu. Nezákonná činnosť podnikateľov spôsobila štátnemu rozpočtu škody za viac ako 20 miliónov hrivien.

Kto bude viesť colnicu

Zatiaľ čo hľadajú nového lídra, Sergej Zvjagincev bude dočasne vykonávať svoje povinnosti. Predtým pôsobil ako jeden zo zástupcov šéfa colnej správy a ako jediného ho dnes vláda neodvolala.

Ako je uvedené na webovej stránke služby, Zvyagintsev má tri vysokoškolské vzdelanie v oblasti ekonómie, najmä práva, získal magisterský titul v medzinárodnom manažmente. Celková pracovná prax – viac ako 17 rokov.

Olga Ševchenko bude dočasne pôsobiť aj ako predsedníčka Štátnej služby Ukrajiny pre bezpečnosť potravín a ochranu spotrebiteľa.