Financial Times: Európska únia navrhuje uvaliť clá na ruskú ropu dodávanú ropovodom Družba

BRUSEL – Rokovania o prípadných tarifách by sa mohli začať, ak EÚ „bude mať pocit, že si (Maďarsko) len kupuje čas“.

Európska komisia navrhne uvaliť clá na ruskú ropu, ak sa členské štáty EÚ nedohodnú na načasovaní ukončenia dodávok ropovodov, na ktoré sa nevzťahovalo embargo EÚ.

Informuje o tom denník Financial Times.

Na summite v pondelok večer sa lídri dohodli na zákaze dovozu ruskej ropy po mori, ako aj na dočasnej výnimke pre ruskú ropu dodávanú potrubím, aby Maďarsko nemohlo zablokovať embargo.

Výnimka zo zákazu, z ktorej profituje Maďarsko a ďalšie vnútrozemské členské štáty, nebola viazaná na žiadny dohodnutý časový rámec, čo vyvolávalo otázky, či najmä Budapešť môže naďalej využívať ruskú ropu tak dlho, ako si bude priať.

Ruská ropa, prepravovaná ropovodom Družba, ktorý obsluhuje Maďarsko, Slovensko a Českú republiku, stojí asi o 20 % menej ako alternatívy, ktoré sú nútené využívať ostatné členské krajiny.

Vysoký predstaviteľ Európskej komisie povedal, že ak maďarský premiér Viktor Orbán nakoniec nestanoví konečný termín, Brusel by sa mohol pokúsiť navrhnúť daň z ropy. To by spôsobilo, že ruská ropa by bola menej konkurencieschopná, čo by mohlo prinútiť Moskvu znížiť cenu ropy alebo Maďarsko a ďalšie krajiny platiť viac.

Zavedenie ciel na ruskú ropu by si vyžadovalo väčšinové hlasovanie 27 členských štátov, a nie jednomyseľnosť vyžadovanú pre konvenčné sankcie, takže Orbán by tento krok nemohol vetovať. Niektoré členské štáty to však považujú za krajné riešenie, ak by rokovania s Maďarskom o konečnom termíne zlyhali, čo by mohlo vyvolať búrlivú diskusiu na úrovni lídrov EÚ.

“Preferovanou možnosťou je zakázať dovoz. Ale tarifa je “alternatívou, ktorú môžeme zvážiť,” povedal vysoký predstaviteľ komisie.

Dodal, že rokovania o prípadných tarifách by sa mohli začať, ak „nadobudneme pocit, že (Maďarsko) len kupuje čas“.

Ako už skôr informovala agentúra Reuters, predseda Európskej rady Charles Michel uviedol, že lídri krajín EÚ dosiahli dohodu o zákaze vývozu ruskej ropy.

“Dohoda o zákaze vývozu ruskej ropy do EÚ. Pokrýva viac ako 2/3 dovozu ropy z Ruska, čím sa znižuje obrovský zdroj financovania jeho vojnovej mašinérie. Maximálny tlak na Rusko, aby vojnu ukončilo,” napísal .

Nové sankcie voči Rusku podľa neho zahŕňajú aj zákaz troch ruských štátnych vysielateľov. Šiesty balík počíta aj s odpojením najväčšej ruskej banky Sberbank od SWIFT a uvalením sankcií na osoby zodpovedné za vojnové zločiny na Ukrajine.

Avatar

Igor Hornák

Manažér, kybernetik