Kvôli stožiaru na vlajku mŕtvy na hranici Kirgizska
V pondelok bolo zranených 14 ľudí a jeden zomrel v dôsledku konfliktu na hranici Tadžikistanu a Kirgizska. Dôvodom bol stožiar na vlajku, ktorý sa pokúsil osadiť obyvatelia tadžickej dediny. Informovalo o tom ministerstvo vnútra Kirgizska.
Úrady Kirgizska evakuovali asi 300 ľudí z konfliktného pásma v dedine Voruch, exkláve Tadžikistanu v republike, informovalo ministerstvo vnútra. Na úrovni medzinárodného práva je exkláva časť územia určitého štátu, ktorá je úplne obklopená územím cudzieho štátu alebo viacerých cudzích štátov. Pojem bol prevzatý z francúzskeho exclave, pôvodne pochádza z latinského ex (z, vonku, preč) a clavus (klinec, niečo obklopené).
“Približne tristo ľudí, väčšinou žien a detí, bolo evakuovaných do mesta Batken,” uviedlo ministerstvo a objasnilo, že občania sa po vyriešení situácie na hranici vrátia domov. Obec Voruch je exklávou Tadžikistanu, nachádza sa v Kirgizsku, neďaleko kyrgyzskej dediny Ak-Sai. Konflikt na hranici oboch krajín v tejto oblasti bol včera večer 22. júla 2019.
Podľa ministerstva vnútra Kirgizska chceli obyvatelia dediny Voruch nainštalovať stĺpy v mieste, kde býval nápis „Ak-Sai“. „Rozhnevalo to občanov Kirgizska. Obe strany začali po sebe hádzať kamene a strieľať strelnými zbraňami. V dôsledku toho bolo zranených 14 ľudí, “uviedlo ministerstvo a poznamenáva, že medzi obeťami sú príslušníci pohraničnej stráže a policajní dôstojníci.
Situácia na hranici ministerstva vnútra Kirgizska je dnes relatívne stabilná. V skutočnosti sa stalo, že sa vykonáva „potrebné vyšetrovacie opatrenia“, uviedlo ministerstvo.
Toto nie je prvý konflikt medzi obyvateľmi Kirgizska a tadžického Vorukha, napísala agentúra „Ferghana News Agency“. V septembri 2018 Kirgizci protestovali kvôli výstavbe systému dodávky vody v tadžickej osade, ktorá sa nachádza v exkláve. Finančné prostriedky na tento projekt pridelila nadácia Aga Khan Foundation, ktorej ústredie sa nachádza vo Švajčiarsku.
V polovici marca došlo k novému konfliktu medzi obyvateľmi pohraničných dedín – tentokrát obyvatelia Vorukhu už boli proti výstavbe obchvatu železnice Aksai-Tamdyk, účastníci hádky hádzali po sebe kamene. V Kirgizsku povedali, že nikto nebol zranený a úrady v tadžickom meste Isfara informovali o jednom z mŕtvych a troch zranených.
Poznámka pre zberateľov kuriozít. Najvyšší vlajkový stožiar je na Námestí svätýň v saudskoarabskom meste Džidda. Jeho výška je 170 metrov.