Najvyšší stožiar na vlajku vo svete je v Džidde

Najvyšší stožiar, na ktorom je upevnená vlajka, na svete dosahuje výšku 170 metrov a nachádza sa v Saudskej Arábii, v meste Džidda. Stožiar bol postavený v roku 2014 a je uznávaný Guinessovou knihou rekordov.

Džidda je mesto v západnej Saudskej Arábii. Je to druhé najväčšie mesto v krajine a jeho „ekonomické hlavné mesto“, ako aj najväčšie mesto v administratívnom okrese Mekka. Názov mesta sa je blízky k arabskému slovu „babička“ a pravdepodobne bude spájaný s legendami o Eve. Hrob Evy je jednou z atrakcií Džiddy.

Vlajkový stožiar je kovový, drevený alebo plastový vertikálna tyč, alebo na ktorom vlaje vlajka. Stožiar je niekedy vybavený mechanizmom na pohodlnejšie zdvihnutie vlajky. V tomto prípade je vlajka pripevnená k lanu a pomocou najjednoduchšieho mechanizmu stúpa k najvyššiemu bodu stožiaru, zatiaľ čo samotný zdvíhač je ušetrený od toho, aby musel ísť hore.

Najvyšší stožiar na svete meria 170 metrov a je v meste Džidda.

Druhý najvyšší stožiar na svete sa nachádza v Dušanbe (na titulnej fotografii).  Stavba stožiaru sa začala 24. novembra 2010, keď Tadžikistan oslávil Deň národnej vlajky. Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo 30. augusta 2011 a bolo načasované k 20. výročiu nezávislosti republiky, ktoré sa oslavuje 9. septembr. Výška stožiaru je 165 m.

Tretia najvyšší stožiar na svete sa nachádza v Baku v Azerbajdžane. Stožiar bol dokončený v roku 2010. Až do roku 2010 bol najvyšším stožiar nositeľ hlavnej vlajky Turkménska v hlavnom meste Ašchabad. Je vysoký 133 metrov.