Strana Zelenského Služobník ľudu dosahuje väčšinu

Strana prezidenta Ukrajiny Vladimíra Zelenského “Služobník ľudu” môže získať 247 miest v Najvyššej rade Ukrajiny, teda v ukrajinskom parlamente.

Podľa volebnej komisie po spracovaní 50% hlasovacích lístkov, bude politická strana  „Služobník ľudu“ schopný vytvoriť jednostrannú väčšinu. Má 122 kresiel volených podľa zoznamov politických strán, 125 poslancov na základe väčšinového systému. Opozičná platforma – za život môže získať spolu 43 miest. „Európska solidarita“ – 27 miest v parlamente.  V Ukrajine je kombinovaný volebný systém.

Šéf politickej strany Sl Dmitrij Razumkov hovorí, že na základe úspešného predbežného výsledku strany vo voľbách nie je potrebné hovoriť o potrebe vytvoriť koalíciu. Uviedol to na brífingu v sídle “Služobníkov ľudu”.

Včera sme o tom hovorili, že sme, samozrejme, otvorení akémukoľvek dialógu. Ale od dnešného dňa budeme všetko odvíjať od konečných výsledkov. Budeme schopní spolupracovať v Rade so všetkými politickými silami, ktoré sa budú zhodovať s nami v ideologickom rámci, vo svetonázore a v  základnej vízii rozvoja našej krajiny. Teraz však asi nebudeme musieť hovoriť o koalícii, pretože stále vidíme celkom dobré výsledky, a konečné výsledky našich kolegov a oponentov v Najvyššej rade ešte nevidíme, “povedal Razumkov.