Zlato je výnosnejšie ako americké štátne dlhopisy

Investori videli potenciál investovania do zlata po tom, čo cena drahého kovu dosiahla maximum od roku 2013, uvádza správa Bloomberg. Americkí investori dúfajú, že ich investovanie do zlata ich ochráni pred infláciou. Zlato je výnosnejšie ako štátne dlhopisy.

Neochota investovať do štátnych cenných papierov v USA súvisí s politikou Federálneho rezervného systému krajiny (Fed), čím sa znižuje sadzba. Vzhľadom na nízku ziskovosť sú investori nútení hľadať alternatívne zdroje investícií.

Bloomberg zároveň pripomína, že skladovanie zlata si vyžaduje výdavky. Napríklad, niektoré firmy v Londýne, berú poplatok za túto časť nákladov na drahé kovy. Množstvo zlata v spoločnostiach registrovaných v združení London Metal Manufacturers Association sa však zvýšilo. Publikácia zároveň zdôrazňuje, že zlato aj štátne dlhopisy majú zápornú návratnosť upravenú o infláciu (mínus 0,2% oproti mínus 0,9), avšak zlato spôsobuje väčší optimizmus ako niektoré dlhopisy.

Počas posledných piatich rokov ceny kovov neprekročili 1 350 USD za uncu. Situácia sa zmenila v júni 2019 po tom, ako Fed zvýšil úrokové sadzby. V piatok 19. júla ceny zlata predstavovali 1 453 USD za uncu a dosiahli maximum od roku 2013. V priebehu týždňa vzrástli o 1,7 percenta.

Koncom júna sa ceny drahých kovov zvýšili na maximum za posledných šesť rokov. Odborníci vyjadrili nádej na rast ukazovateľov a poznamenali, že zlato znovu získalo úlohu bezpečného útočiska uprostred rastúceho napätia vo svetovom obchode a súvisiacich rizík.