Ukrajina: v druhom kole volieb Zelenského podporí 51% voličov a Porošenka 21% opýtaných ľudí

Asi 51% Ukrajincov v druhom kole plánuje hlasovať pre šoumena a komika Vladimíra Zelenského, zatiaľ čo za súčasného prezidenta, Petra Porošenka 21%.

Uvádza to nový sociologický prieskum výskumnej firmy  Rating  za 5. – 10. apríl 2019. Otázka znela nasledovne:  „Pre koho z týchto kandidátov budete hlasovať v druhom kole prezidentských volieb na Ukrajine?“ Respondenti odpovedali takto: 51% uviedlo, že budú voliť Zelenskij, 21% – pre Poroshenko. Ďalších 18% sa nerozhodlo, 10% nemienilo hlasovať.

Medzi tými, ktorí chcú hlasovať v druhom kole, je 61% – pre Zelenského, 24% – pre Porošenko. Ďalších 15% je nerozhodnutých. Medzi tými, ktorí chcú hlasovať v druhom kole a rozhodli sa o výbere: 71%  je za Zelenského, 29% – pre Porošenko. Zelenský je pred svojím súperom vo všetkých vekových kategóriách. Je tiež lídrom medzi obyvateľmi východu, juhu a centra. Zároveň na Západe sú pozície oboch kandidátov takmer rovnaké. Spomedzi opýtaných 61% respondentov sa domnieva, že Zelenský sa stane budúcim prezidentom Ukrajiny, 17% – Porošenko. Ďalších 22% – nerozhodli o odpovedi. Medzi volebnými skupinami kandidátov, ktorí dosiahli v prvom kole významné výsledky, je relatívna väčšina presvedčená, že Zelenský sa stane budúcou hlavou štátu. Medzi priaznivcami Poroshenko je polovica presvedčená o víťazstve svojich favoritov, zatiaľ čo štvrtina zároveň verí, že Vladimír Zelenský vyhrá.