Julliana Assangea dnes zatkla mestská polícia

Zakladateľa WikiLeaks, Juliana Assangea, zatkla britská polícia. Hlási to agentúra Reuters.

Juliana Assangea dnes 11. apríla 2019 zatkla londýnska mestská polícia na ekvádorskom veľvyslanectve,” uvádza správa.  Muž je údajne v súčasnosti zatknutý v centre Londýna. Assange žil na ekvádorskom veľvyslanectve v britskom hlavnom meste viac ako šesť rokov. Počas tejto doby, úrady strávili najmenej 5 miliónov dolárov na jeho bezpečnosť. V roku 2012 žiadal o azyl a obával sa vydania Švédska, kde bol obvinený zo znásilnenia. V máji 2017 sa vyšetrovanie ukončilo, ale Assange sa stále obáva, že bude vydaný švédskym orgánom, pretože Štokholm ho odovzdá USA, kde by mohol čeliť trestu smrti za zverejnenie tajných dokumentov Pentagonu.

Julian Paul Assange je austrálsky internetový aktivista a publicista. Je známy predovšetkým ako zakladateľ, tlačový hovorca a šéfredaktor internetového portálu WikiLeaks. Pred prácou pre WikiLeaks študoval matematiku a fyziku a pracoval ako počítačový programátor. Žil striedavo vo viacerých krajinách a pre novinárov sa vyjadril, že je neustále na cestách. Robí nepravidelné verejné vystúpenia, kde hovorí o cenzúre, slobode tlače a investigatívnej publicistike. Získal aj viaceré novinárske ocenenia.

Medzinárodná medzivládna organizácia Interpol ho 30. novembra 2010 umiestnila na takkzvaný červený zoznam hľadaných osôb Interpolu, pretože je stíhaný vo Švédsku za podozrenie zo znásilnenia a spáchania ďalšieho trestného činu. Jeho zástancovia však tvrdia, že ide o vykonštruovaný proces, za ktorým stoja politické sily, ktoré ho chcú aspoň zdiskreditovať.