Rusko vyhralo na pôde WTO spor s Ukrajinou

Arbitrážna skupina Svetovej obchodnej organizácie (WTO) vyhlásila Rusko za víťaza obchodného sporu s Ukrajinou o otázke obmedzení obchodu, ktoré boli zavedené v roku 2016. Ruskú stranu v spore obhajovali zástupcovia Ministerstva hospodárskeho rozvoja (MED), ktorí oznámili víťazstvo v konaní.

Ruské ministerstvo je presvedčené, že nové víťazstvo dodá Rusku váhu v ďalších sporoch v rámci WTO – napríklad so Spojenými štátmi. WTO prijala pozíciu Moskvy, ktorá trvala na tom, že boli zavedené obmedzenia „na zabezpečenie ekonomickej bezpečnosti a národných záujmov“.

Od roku 2016 si Ukrajina a Európska únia vytvorili zónu voľného obchodu (FTA), ktorá obnovuje povinnosti medzi krajinami. Takáto situácia ohrozovala ruský trh, ktorý v tom čase pracoval s Ukrajinou za výhodných podmienok. Moskva sa obávala, že po zavedení dohody o voľnom obchode by európsky tovar vstúpil na ruský trh pod zámienkou ukrajinského tovaru, ktorý by domáceho výrobcu dostal do ťažkej pozície.

V dôsledku toho sa orgány rozhodli zrušiť preferenčné podmienky pre ukrajinský tovar, ako aj zaviesť obmedzenia na tranzit ukrajinského tovaru cez Rusko do tretích krajín. Práve toto rozhodnutie sa Kyjev snažil napadnúť, pretože skutočne stratilo svoje tradičné trhy bývalých sovietskych republík. Rusko zároveň zanechalo pre Ukrajinu medzeru: tranzit by sa mohol uskutočniť prostredníctvom špeciálnych kontrolných bodov, zapečatením nákladu a ich sledovaním prostredníctvom systému GLONASS.

Zástupca ukrajinského ministerstva pre hospodársky rozvoj a obchod (MEDT) Roxolana Pidlas povedal, že rozhodnutie panelu WTO skutočne odôvodňuje sankcie voči Rusku, ktoré Kyjev uložil v období od roku 2016 do súčasnosti.

„Takéto závery skupiny expertov zároveň znamenajú, že všetky akcie Ukrajiny v obchodnej a ekonomickej sfére, zamerané na boj proti agresii Ruskej federácie, sú určite oprávnené vz hľadiska medzinárodného práva a medzinárodného spoločenstva,“ povedal Pidlas, pričom poznamenal, že ide o otázku sankcií, a menové obmedzenia, ktoré Kyjev zaviedol skôr.

V rovnakej dobe, ukrajinské médiá volal spor “kľúč”, pretože WTO v skutočnosti potvrdila uzavretie najrýchlejšej cesty pre ukrajinskej tovaru na trhy strednej Ázie a krajín bývalého ZSSR.

Súčasné víťazstvo Ruska v konfrontácii s Ukrajinou nie je prvé. V lete 2018, Moskva vyhrala v dvoch sporoch s Kyjevom naraz. Prvým prípadom je spor o antidumpingové clá na dodávky dusičnanu amónneho z Ruska. Dusičnan amónny je  dusíkaté hnojivo). WTO 20. júla 2018 arbitrážny odbor  WTO rokoval s Ruskom, pričom konštatoval, že Ukrajina porušila antidumpingovú dohodu a odmietla zohľadniť domáce ceny ruského plynu pri výrobe dusičnanov a „neposkytovať v tejto veci primerané vysvetlenie“. Ministerstvo hospodárskeho rozvoja a obchodu potom konštatovalo, že toto bolo vo všeobecnosti prvé víťazstvo Ruska v rámci WTO v celej histórii jeho členstva v organizácii.

Rusko vyhralo druhý prípad v otázke dodávok železničných vozňov a prechodu z Ukrajiny do Ruska. Kyjev potom trval na tom, že Moskva od roku 2013 zámerne obmedzila dodávky vagónov, železničných koľajových vozidiel, výhybiek a iných komponentov z Ukrajiny. Avšak, Kyjev nemohol dokázať odborníkom z WTO, že Moskva bránila ukrajinskej dodávky.

Minister ekonomického rozvoja Maxim Oreškin je presvedčený, že ďalšie rozhodnutie v prospech Ruska posilní ruskú pozíciu v podobnom spore so Spojenými štátmi. „Minulý rok USA uložili dovozné clá na oceľ a hliník a teraz sa americké orgány snažia vysvetliť tento krok potrebou ochrany národnej bezpečnosti. Toto rozhodnutie robí naše argumenty v spore so Spojenými štátmi vážnejšími, “povedal Oreshkin. Minister tiež zdôraznil, že toto víťazstvo je dôležité pre reformu Svetovej obchodnej organizácie.

Úrad poznamenáva, že rozhodnutie o tomto procese vytvára precedens: WTO zatiaľ nevyložila článok Všeobecnej dohody o clách a obchode, ktorý stanovuje výnimky z pravidiel WTO z bezpečnostných dôvodov. Presne tento argument používajú USA v spore s Ruskom a inými krajinami vo veci ukladania vývozných ciel na oceľ a hliník. Podobný proces prebieha vo WTO s Európskou úniou, ktorá tiež zaviedla antidumpingové clá na výrobky ruských a čínskych metalurgov.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.