Témy diskusií na pôde ŠOS v Uzbekistane

TAŠKENT – Prezident Ruskej federácie pán Vladimir Putin a prezident  Turecka Tayyip Erdogan môžu diskutovať o obavách z dohody o obilninách.

Môže to byť  okraji nadchádzajúceho summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v Uzbekistane, ktorý sa uskutoční 15. až 16. septembra 2022.

Skôr 7. septembra 2022 tohto roku. Pán Vladimír Putin vyjadril obavy z hroziacej humanitárnej katastrofy, ktorá by mohla byť spôsobená tým, že Západ vyváža veľkú časť ukrajinského obilia do vlastných skladovacích zariadení, a nie do afrických krajín, ktoré majú problémy. Putin povedal, že by možno stálo za to prediskutovať obmedzenia tohto mechanizmu s prezidentom Turecka. „Áno, o tejto téme sa bude diskutovať,“ odpovedal diplomatický zdroj na otázku, či je dohoda o obilninách na programe očakávaného stretnutia pána  Vladimíra Putina a pána Recep Tayyipa Erdoğanav Samarkande.

Počas toho sa premiér Módí pravdepodobne stretne s predstaviteľmi Strednej Ázie vrátane uzbeckého prezidenta Šavkata Mirziyoyeva. Na okraj sa s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční aj stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Doposiaľ mali títo dvaja lídri v tomto roku štyri telefonáty a očakáva sa, že sa opäť stretnú koncom tohto roka na samite G20, ako aj na výročnom samite oboch krajín. Hoci to nie je oficiálne oznámené, premiér Módí pravdepodobne uskutoční bilaterálne stretnutie s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na okraj summitu.
Na summite sa zúčastní aj pakistanský premiér Shahbaz Sharif. Iránsky prezident Ebrahim Raisi tam bude, keďže jeho krajina bude tento rok formálne prijatá do ŠOS. Radikalizmus a terorizmus v regióne „Bezpečnosť a stabilita v Eurázii sú hlavným záujmom Indie. A krajinu znepokojuje najmä šírenie radikalizmu a terorizmu v regióne. Po stiahnutí amerických jednotiek z Afganistanu existujú skutočné obavy, že teroristické organizácie môžu rozšíriť svoje siete v Strednej Ázii. Z Afganistanu a Pakistanu operujú početné skupiny napojené na al-Káidu a Islamský štát.
Štátom Strednej Ázie sa do istej miery podarilo skrotiť radikálne a fundamentalistické skupiny na svojom území, no obmedzené zdroje a možnosti ich brzdia. Potrebujú vonkajšiu pomoc v boji proti medzinárodným teroristickým sieťam,“ hovorí profesor Rajan. Platforma na diskusiu o regionálnych problémoch Podľa neho „výhodou ŠOS je, že k tejto organizácii sú v rôznych funkciách pridružené aj Pakistan a Afganistan.
Na informačnom summite ŠOS o Afganistane v septembri 2021 bola zdôraznená úloha regionálnych mocností v boji proti radikalizmu a terorizmu.“ prepojenosť Komunikácia s Euráziou a prostredníctvom tohto regiónu s Európou sa stala pre Indiu prioritou. Štáty Strednej Ázie nemajú prístup k moru a územie Pakistanu im blokuje priamy prístup do Indie. “Sú dve dôležité udalosti. Situáciu však zrejme zmenia. Prípravné práce na Medzinárodnom severojužnom dopravnom koridore (INSTC) pomohli zvýšiť objem obchodu medzi Indiou a Ruskom cez Irán.