Spojené štáty pohrozili pokutami za nákup ruskej ropy nie za maximálnu cenu, ktorú určia krajiny G 7

WASHNGTON – Ministerstvo financií USA zverejnilo usmernenia o marginálnych cenách ruskej ropy.

Americké spoločnosti budú môcť prepravovať ruskú ropu po mori, ak ju kúpia za marginálnu cenu alebo lacnejšie, uviedlo americké ministerstvo financií.

Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) amerického ministerstva financií zverejnil predbežné usmernenie k uplatňovaniu hraničných cien ruskej ropy. Vyplýva z nej, že tí, ktorí nakupujú ruskú ropu nad hraničné ceny, môžu spadnúť pod americké sankcie. Ich výška zatiaľ nebola stanovená.

„Osoby, ktoré uskutočňujú významné nákupy ruskej ropy za cenu presahujúcu hraničnú cenu a zámerne využívajú služby súvisiace s námornou prepravou ruskej ropy, alebo osoby, ktoré účelovo poskytujú nepravdivé informácie, falošné doklady poskytovateľom služieb, môžu podliehať donucovacím opatreniam v súvislosti s s porušením režimu sankcií [vrátane peňažných pokút],“ píše sa v dokumente.

Spojené štáty americké zároveň umožnia americkým spoločnostiam poskytovať služby súvisiace s námornou prepravou ruskej ropy (zoznam takýchto služieb bude zverejnený neskôr – môže ísť o poistenie, sprostredkovateľské služby, tankovanie do plavidla a pod.), ak ropa sa predáva za cenu, ktorá je rovnaká alebo nižšia ako limit.

Dovozcovia alebo rafinéri, ktorí chcú nakupovať ruskú ropu v rámci cenových limitov a zároveň prijímajú príslušné prepravné služby, budú musieť poskytovateľom takýchto služieb poskytnúť určitú dokumentáciu, aby dokázali nákupy v rámci alebo nižšieho limitu.

Ekonomické subjekty troch úrovní budú musieť spĺňať požiadavky na dokumentáciu a certifikáciu: tí, ktorí majú priamy prístup k informáciám o cenách (komoditní makléri, rafinéri ropy), musia uchovávať a v prípade potreby predkladať faktúry, zmluvy, faktúry na overenie regulačným orgánom; tým, ktorí môžu príležitostne žiadať informácie o cene (banky) a tým, ktorí k takýmto informáciám nemajú priamy prístup (poisťovatelia, poskytovatelia P&I) – sa im odporúča, aby zhromaždili dôkazy od zákazníkov, že nakupujú ropu v súlade s hraničnými cenami. Pri dodržiavaní požiadaviek na zhromažďovanie informácií o cenách v dobrej viere budú poskytovatelia služieb, ako sú poisťovatelia, oslobodení od rizika sankcií, ak ich zákazníci sfalšovali cenové dokumenty alebo poskytli nesprávne údaje.

Zákaz dovozu ruskej ropy do Spojených štátov zostáva v platnosti, zdôrazňuje dokument. Americké úrady ho zaviedli v marci.

Krajiny G7 (G7: USA, Kanada, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Japonsko) sa dohodli na zavedení stropu pre ceny ruskej ropy začiatkom septembra. Účelom rozhodnutia je túžba znížiť príjmy Ruska a jeho schopnosť financovať vojenské operácie na Ukrajine. Cenový tok ešte nie je stanovený, plánuje sa, že bude stanovený v čase, keď v decembri tohto roku vstúpia do platnosti sankcie EÚ proti ruskej rope.

Podpredseda vlády Alexander Novak označil rozhodnutie G7 za „úplnú absurditu“ a zásah do trhových mechanizmov a zároveň uviedol, že Rusko by v reakcii na to mohlo prestať dodávať ropu a ropné produkty týmto krajinám.

Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že západ „stúpa na rovnaké hrable“ ako v situácii s ruským plynom, a pripustil, že ceny ropy „rastú do neba“.