Taškent ako platforma na rokovania o Afganistane

TAŠKENT – Na nadchádzajúcom summite Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS) v Samarkande by jednou z kľúčových tém mohla byť obnova afganskej ekonomiky.

Po náhlom úplnom stiahnutí cudzích vojsk z Afganistanu výrazne vzrástla úloha a význam ŠOS pri normalizácii situácie v tejto krajine.
V tejto súvislosti iniciatíva prezidenta Uzbekistanu Šavkata Mirziyoyeva organizovať pravidelné stretnutia na vysokej úrovni vo formáte SCO – Afganistan so zapojením pozorovateľských štátov organizácie: Azerbajdžan, Arménsko, Turecko, Kambodža, Nepál, Egypt, Katar a Saudská Arábia Osobitný význam má v dialógu Arábia, ako aj medzinárodné organizácie.

Efektívnosť tohto formátu dokazuje medzinárodná konferencia v Taškente v júli 2022 na tému „Afganistan: bezpečnosť a ekonomický rozvoj“, na ktorej sa zúčastnili delegácie z viac ako dvadsiatich zahraničných krajín a medzinárodných štruktúr.

Konferencia demonštrovala otvorenosť zahraničnej politiky Uzbekistanu a relevantnosť riešenia otázky obnovenia historickej prepojenosti regiónov strednej a južnej Ázie. Jedným z rozsiahlych projektov, ktoré prispievajú k oživeniu afganskej ekonomiky, rozvoju obchodu medzi značným počtom štátov Západu a Východu a zmene geopolitickej krajiny regiónu ako celku, by mohla byť výstavba železnice Mazar-i-Sharif-Kabul-Peshawar s prístupom do pakistanského prístavu Gwadar. Túto myšlienku vyslovil prezident Uzbekistanu.

„Taškentská platforma“ už preukázala svoju účinnosť a môže sa ďalej stať platformou pre rokovania a diskusie o kľúčových skupinách problémov o Afganistane, ako sú bezpečnosť, predchádzanie hrozbám extrémizmu a terorizmu, vytvorenie inkluzívnej vlády, zabezpečenie ľudských práv a slobody, sociálno-ekonomická obnova, implementačná infraštruktúra, humanitárne projekty.
Ďalší vývoj situácie v tejto krajine, jej návrat k moderným svetovým ekonomickým vzťahom a medzinárodným vzťahom, ako aj stabilita v regióne bude závisieť od hľadania vzájomne prijateľných riešení týchto otázok predovšetkým zo strany členských štátov ŠOS.

Šukhrat Kobilov, hlavný výskumník, Medzinárodný inštitút pre strednú Áziu