ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Šanghajská organizácia spolupráce

Šanghajská organizácia spolupráce (ŠOS alebo SCO) je stála medzivládna medzinárodná organizácia, ktorej  vznik oznámili 15. júna 2001 v Šanghaji (ČĽR) Kazašská republika, Čínska ľudová republika, Kirgizská republika, Ruská federácia, Tadžická republika, Uzbecká republika.

V júni 2002 bola na zasadnutí Rady hláv štátov členských štátov ŠOS v Petrohrade podpísaná Charta Šanghajskej organizácie spolupráce , ktorá nadobudla platnosť 19. septembra 2003 . Ide o základný štatutárny dokument, ktorý stanovuje ciele a princípy organizácie, jej štruktúru a hlavné činnosti.

V dňoch 8. – 9. júna 2017 sa v Astane konalo historické zasadnutie Rady hláv štátov Šanghajskej organizácie pre spoluprácu, počas ktorého bol udelený štatút členského štátu organizácie Indickej republike a Pakistanskej islamskej republike. .Hlavné ciele SCO:

  • posilnenie vzájomnej dôvery a dobrých susedských vzťahov medzi zúčastnenými krajinami;
  • podpora ich efektívnej spolupráce v politickej, obchodnej, ekonomickej, vedeckej, technickej a kultúrnej oblasti, ako aj v oblasti vzdelávania, energetiky, dopravy, cestovného ruchu, ochrany životného prostredia a iných;
  • spoločné zabezpečenie a udržiavanie mieru, bezpečnosti a stability v regióne;
  • smerovanie k vytvoreniu demokratického, spravodlivého a racionálneho nového medzinárodného politického a ekonomického poriadku.

Vo vzťahoch v rámci organizácie členské štáty ŠOS, založené na „šanghajskom duchu“, dodržiavajú princípy vzájomnej dôvery, vzájomnej výhodnosti, rovnosti, vzájomných konzultácií, rešpektovania rôznorodosti kultúr a túžby po spoločnom rozvoji a v r. Vonkajšie vzťahy sa riadia zásadou nespojenectva , nemierenia proti nikomu a otvorenosti.

Najvyšším rozhodovacím orgánom v ŠOS je Rada hláv členských štátov (CHS) . Schádza sa raz ročne a  prijíma rozhodnutia a pokyny o všetkých dôležitých otázkach organizácie.

Rada predsedov vlád (predsedov vlád) členských štátov ŠOS (CGP) sa schádza raz ročne, aby  prerokovala stratégiu mnohostrannej spolupráce a prioritné oblasti v rámci organizácie, riešila zásadné a aktuálne otázky hospodárskej a inej spolupráce a tiež schvaľuje ročný rozpočet organizácie. Oficiálnymi jazykmi SCO sú ruština a čínština.

Okrem rokovaní CHS a CHP existuje aj mechanizmus na stretnutia na úrovni predsedov parlamentov, tajomníkov bezpečnostných rád, ministrov zahraničných vecí, obrany, mimoriadnych situácií, hospodárstva, dopravy, kultúry, školstva, školstva, kultúry, školstva a športu. zdravotníctvo, vedúci orgánov činných v trestnom konaní, najvyšších a rozhodcovských súdov, generálni prokurátori.

Rada národných koordinátorov členských štátov SCO (CNC) slúži ako koordinačný mechanizmus v rámci SCO.

Organizácia má 2 stále orgány – Sekretariát ŠOS v Pekingu a  Výkonný výbor Regionálnej protiteroristickej štruktúry (RATS) ŠOS v Taškente. Generálny tajomník SCO a riaditeľ Výkonného výboru SCO RATS sú menovaní Radou hláv štátov na obdobie troch rokov.

Takže momentálne:

  • 8 krajín sú členské štáty ŠOS – Indická republika, Kazašská republika, Čínska ľudová republika, Kirgizská republika, Pakistanská islamská republika, Ruská federácia, Tadžická republika, Uzbecká republika;
  • Štatút pozorovateľského štátu v ŠOS majú 4 krajiny – Afganská islamská republika, Bieloruská republika, Iránska islamská republika, Mongolsko;
  • Partnermi v dialógu ŠOS je 6 krajín  – Azerbajdžanská republika, Arménska republika, Kambodžské kráľovstvo, Nepálska federatívna demokratická republika, Turecká republika, Srílanská demokratická socialistická republika.

(Spracované na základe verejne dostupných informačných zdrojov)

(190214) — KABUL, Feb. 14, 2019 (Xinhua) — Afghan men sell heart-shaped balloons on Valentine’s Day in Kabul, capital of Afghanistan, Feb. 14, 2019. (Xinhua/Rahmat Alizadah)