Summit ŠOS v Samarkande, jedinečné očakávania

TAŠKENT – Na nadchádzajúcom samite Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS) v Samarkande sa lídri krajín po prvý raz za posledné tri roky stretnú vo formáte tvárou v tvár.

Bude to jedinečná a efektívna príležitosť na diskusiu o bilaterálnych, regionálnych a globálnych problémoch, ktoré sa nahromadili počas pandémie.

V kontexte vážnych posunov vo svetovej politike a ekonomike hodnota samarkandského samitu ešte viac rastie. Je potrebné poznamenať, že na nej by sa mali prijímať kľúčové rozhodnutia a dohody, ktoré určia budúce vektory rozvoja organizácie.

Stojí za to zdôrazniť, že ŠOS nie je blok, je to organizácia, ktorá presadzuje myšlienky mnohostrannej spolupráce a nesleduje žiadne geopolitické ciele, nevyvíja úsilie proti nikomu. Tieto zásady sú jasne uvedené v jej charte. A celá história organizácie dokazuje prísne dodržiavanie týchto pravidiel.
Na summite sa zúčastní 15 hláv štátov a vedúcich 10 medzinárodných organizácií spolupracujúcich so ŠOS.

 

Vzhľadom na reprezentatívny štatút a organizáciu má teda tento summit slúžiť ako ďalšie potvrdenie rastúceho vplyvu Uzbekistanu a autority jeho lídra ako medzinárodného politika.

Pripomeňme, že Uzbekistan bol posledný rok predsedom ŠOS. Jeho aktivity v tomto postavení odrážajú akcenty novej zahraničnej politiky prezidenta Šavkata Mirziyoyeva. Pragmatizmus, dynamika a iniciatíva sa v posledných rokoch stali akousi „vizitkou“ uzbeckej diplomacie. Nezávislá a komplexná zahraničná politika Shavkata Mirziyoyeva umožnila vyvážiť záujmy „veľkých“, „stredných“ a „malých“ krajín v priestore ŠOS. Podľa analytikov to dáva Taškentu dôležitú výhodu – dôveru všetkých krajín SCO, čo mu umožňuje s dôverou podporovať hlavné regionálne a globálne iniciatívy prostredníctvom tejto platformy.

Koncepčný prístup Uzbekistanu k otázke, aká by mala byť SCO v novej ére, možno vidieť v prioritách, ktoré predkladá – obchod, priemyselná a technologická spolupráca, posilňovanie dopravnej a hospodárskej prepojenosti, inovácie, digitálna transformácia a zelená ekonomika. .
Uzbekistan vyzýva krajiny ŠOS, aby prehodnotili hodnotu multilaterálnej spolupráce v období geopolitických a ekonomických otrasov na globálnej úrovni. Preto sa očakáva, že na samite ŠOS v Samarkande Šavkat Mirziyoyev príde s množstvom prelomových iniciatív a návrhov, ktoré majú slúžiť ako významná aktualizácia programu a modernizácia aktivít tejto organizácie.

Záujem o potenciál SCO rastie aj na medzinárodnej úrovni. Predpokladá sa, že jadrom organizácie sú krajiny Strednej Ázie. V skutočnosti bola SCO vytvorená na rozvoj nového formátu spolupráce v tomto regióne. Jeho konštruktívny prínos k stabilite, bezpečnosti a nadviazaniu mnohostrannej spolupráce v Strednej Ázii je nesporným faktom.

Dnes SCO vstupuje do vážnej fázy transformácie a tento proces je spôsobený rozširovaním jej členskej základne a meniacou sa realitou v rámci organizácie a okolo nej. Na summite v Samarkande sa teda očakáva podpísanie Memoranda o záväzkoch zo strany Iránu, ktoré krajine otvorí priamu cestu k členstvu v ŠOS. Okrem toho sa podpíšu memorandá o udelení štatútu partnera pre dialóg s Egyptom, Katarom a Saudskou Arábiou. Schválenie žiadostí o štatút partnera sa očakáva s Bahrajnom a Maldivami.
Stredná Ázia by však podľa odborníkov mala byť naďalej jadrom ŠOS, od r je to uzlová oblasť jeho rozširujúceho sa priestoru. Preto je v záujme ŠOS posilniť pozitívne a nezvratné procesy v Strednej Ázii. Toto je kľúčom k celkovému úspechu organizácie.

V rámci summitu sa plánuje podpísanie viacerých dôležitých rozhodnutí. Pripravených je už 30 koordinovaných dokumentov, ktorých cieľom je posilniť mnohostrannú interakciu ŠOS a posunúť spoluprácu na novú úroveň. Zároveň sa tento zoznam podľa organizátorov ešte rozšíri.
Hlavným záverečným dokumentom summitu bude Samarkandská deklarácia, ktorá bude odrážať spoločné prístupy krajín ŠOS k riešeniu regionálnych a globálnych problémov s identifikáciou priorít rozvoja organizácie.