Švédska centrálna banka zvýšila sadzbu o 25 b. p. a v tomto roku sľubuje ďalšie zvýšenie

Švédska centrálna banka (Riksbank) na štvrtkovom zasadnutí zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 3,75 % ročne z 3,5 %.

Bázický bod je jedna stotina percentuálneho bodu. Označuje sa symbolom ‱ odvodeným od symbolu pre percento (%), ktorý označuje jednu stotinu (1100). Štyri nuly v symbole reprezentujú jednu stotinu z jednej stotiny (1100 z 1100), teda 110 000.

Riksbank zároveň signalizovala, že v tomto roku má v úmysle pokračovať v jej zvyšovaní. Nové údaje vrátane nečakane rýchleho rastu spotrebiteľských cien v sektore služieb, ako aj oslabenie švédskej koruny ukazujú, že inflácia v krajine slabne pomalšie, ako sa očakávalo, uviedla centrálna banka.

“V záujme dosiahnutia návratu k 2-percentnému inflačnému cieľu v dohľadnej budúcnosti musíme ďalej sprísňovať menovú politiku,” uviedla centrálna banka vo vyhlásení zverejnenom po zasadnutí. – Domnievame sa, že sadzba sa v tomto roku zvýši ešte aspoň raz.”

Riksbank ponechala prognózu inflácie vo Švédsku na rok 2023 na úrovni 8,9 % a prognózu na rok 2024 zvýšila zo 4 % na 4,3 %.

Švédska centrálna banka tiež plánuje zrýchliť tempo znižovania aktív vo svojej bilancii, teraz bude každý mesiac predávať štátne dlhopisy v hodnote 5 miliárd korún (462 miliónov USD), a nie 3,5 miliardy korún ako doteraz.

“To by mohlo viesť k posilneniu koruny a zvýšiť schopnosť centrálnej banky obmedziť infláciu,” uviedla Riksbank vo svojom vyhlásení.

Koruna po zverejnení výsledkov zasadnutia centrálnej banky stúpa. Pár euro/koruna sa obchoduje na úrovni 11,7466 koruny oproti 11,7699 koruny na záver predchádzajúceho obchodovania.