ETF tento rok oslávili už tridsiate narodeniny

BRATISLAVA – Pred viac ako tridsiatimi rokmi, 22. januára 1993, bol na trh uvedený prvý fond obchodovaný na burze, čiže exchange-traded fund (ETF).

Americká investičná spoločnosť State Street tak ponúkla investorom možnosť investovať prostredníctvom jedného cenného papiera do širokého amerického indexu S&P
500, v ktorom nájdeme 500 najväčších amerických spoločností. Tento vôbec prvý ETF bol označený symbolom SPY má prezývku Spider a spravuje v tomto roku aktíva v hodnote 375 mld. dolárov, čo z neho robí najväčší ETF fond na svete. Tí, ktorí naňho vsadili pri jeho uvedení na trh pred 30 rokmi, sa rozhodne nesklamali – investícia sa doteraz vrátila približne 16-krát.

Fond SPY a ďalšie fondy, ktoré ho v priebehu rokov nasledovali, spopularizovali myšlienku jednoduchého kopírovania trhu. Ide o stratégiu známu ako pasívne investovanie, pri ktorej si investor
aktívne nevyberá jednotlivé akcie, ale kopíruje celý trh nákupom ETF. Dnes sa dá prostredníctvom ETF investovať do produktov kopírujúcich všetky hlavné akciové indexy.
Existujú aj ETF zamerané na dlhopisy, komodity (tzv. ETC) alebo dokonca kryptomeny. Dajú sa kúpiť na viac ako 60 svetových burzách a môžete si vybrať z 11 000 rôznych titulov. Priemerné ročné zhodnotenie ETF za posledné tri desaťročia bolo takmer desať percent a za posledných desať rokov sa vyšplhalo až na pätnásť percent.

Preto sa očakáva, že objem peňazí, ktoré investori vkladajú do ETF, bude rásť aj v budúcnosti. V súčasnosti je na svete burzovo obchodovaných fondov v hodnote viac ako deväť biliónov dolárov.
Čo však robí ETF takým atraktívnym produktom pre investorov? Cieľom každého ETF je čo možno najpresnejšie sledovať výkonnosť konkrétneho indexu napríklad akciového alebo dlhopisového. Tento index alebo tiež benchmark sa používa na meranie výkonnosti daného trhu alebo odvetvia. Nájdeme v ňom často zastúpené tie najväčšie a najdôležitejšie spoločnosti pre danú ekonomiku vôbec.

Benchmark je štandard, s ktorým sa niečo porovnáva. Investori používajú benchmarky na meranie výkonnosti cenných papierov, podielových fondov, fondov obchodovaných na burze, portfólií alebo iných investičných nástrojov.

Ak ekonomika rastie, rastie aj hodnota indexu a tým aj cena daného ETF. A naopak, ak klesá index, potom aj dané ETF klesá. V tom spočíva aj jeho hlavná výhoda – transparentnosť. Nemusíte už
sledovať svoju investíciu, stačí sledovať vývoj trhu.

Prostredníctvom jedného ETF môžete investovať do širokého alebo veľmi špecifického trhu. Výber aktív, tém, geografických zón a sektorov je takmer neobmedzený. Nepriamo potom môžete vlastniť „top“ spoločnosti, ktoré sú vo vybranom indexe zahrnuté a určujú smer daného trhu.

Najväčší európsky správca aktív – Amundi má už niekoľko rokov v ponuke pre svojich klientov prostredníctvom vybraných distribútorov ETF Asset Management, resp. RYTMUS ETF, čo predstavuje štyri aktívne rebalancované portfóliá zložené z ETF fondov s rôznym rizikovým profilom. Po akvizícii spoločnosti Lyxor v roku 2021 však prináša pre slovenských investorov možnosť investovať aj do vybraných ETF fondov vo vybraných platformách napriamo. Amundi notifikovalo pre slovenský trh na úvod 12 ETF fondov:

Názov ETF fondu ISIN
AMUNDI INDEX MSCI EUROPE UCITS ETF DR © LU1437015735
AMUNDI INDEX MSCI EMERGING MARKETS UCITS ETF DR © LU1437017350
AMUNDI STOXX GLOBAL ARTIFICIAL INTELLIGENCE – UCITS ETF © LU1861132840
AMUNDI INDEX MSCI EUROPE SRI PAB – UCITS ETF DR © LU1861137484
AMUNDI INDEX MSCI PACIFIC EX JAPAN SRI PAB – UCITS ETF DR – EUR © LU1602144906
AMUNDI INDEX MSCI EMERGING MARKETS SRI PAB – UCITS ETF DR © LU1861138961
LYXOR MSCI ALL COUNTRY WORLD UCITS ETF – ACC (EUR) LU1829220216
LYXOR S&P 500 UCITS ETF – ACC LU1135865084
LYXOR MSCI WORLD INFORMATION TECHNOLOGY TR UCITS ETF – ACC (EUR) LU0533033667
LYXOR S&P EUROZONE ESG DIVIDEND ARISTOCRATS (DR) UCITS ETF – DIST LU0959210278
LYXOR GREEN BOND (DR) UCITS ETF – ACC LU1563454310

„Cieľom Amundi je ponúknuť investorom na Slovensku ucelenú ponuku produktov z radu aktívne riadených podielových  fondov ale najnovšie aj ETF fondov podľa ich preferencií. Týmto sa nám otvára priestor na spoluprácu nielen pre distribútorov na retailových a privátnych klientov, ale aj pre inštitucionálnych investorov, investičné platformy a penzijné fondy“, konštatuje Miroslav Ovčarik, country manager Amundi na Slovensku.

Upozornenie: Marketingový materiál. Správcovskou spoločnosťou uvedených fondov je Amundi Luxembourg. Tento materiál slúži len na informačné účely, neobsahuje odporúčanie, finančnú
analýzu ani poradenstvo a jeho zámerom nie je požadovať, vyzývať ani ponúkať kúpu alebo predaj fondu v žiadnej jurisdikcii, v ktorej by bola takáto žiadosť, výzva alebo ponuka nezákonná.