James Brian Bullard pripustil zvýšenie úrokov na 7 %

NEW YORK –  Fed naďalej uisťuje trhy, že boj proti inflácii ešte vôbec neskončil.

V piatok ráno zaznamenal dolár svoj najlepší týždeň za mesiac. Jastrabie vyhlásenia predstaviteľov Federálneho rezervného systému a silnejšie než očakávané údaje o maloobchodných tržbách ukončili korekciu na základe známok uvoľňovania inflácie.

Pomohol tomu aj štvrtkový pokles britskej libry o 0,4 % po tom, čo investorov sklamalo zvýšenie daní v Spojenom kráľovstve a škrty vo výdavkoch.

Prezident Federálnej rezervnej banky v St. Louis James Brian Bullard bol najnovším predstaviteľom Fedu, ktorý zamietol nádeje trhu na pauzu vo zvyšovaní úrokových sadzieb a povedal, že aj pri holubičích predpokladoch musí sadzba fondu Fedu stúpnuť aspoň na 5-5,25 %, aby sa obmedzila inflácia. , z 3,75- v súčasnosti 4 %.

Pesimistickejšie predpoklady by podľa neho naznačovali, že sadzba stúpne nad 7 %.

Dolár po Bullardových komentároch mierne vzrástol voči jenu a za týždeň vzrástol o približne 1 %, ale na konci dňa kolísal okolo 140 za dolár a dosiahol maximum 140,495 jenu.

Postúpila tiež o 0,9 % voči Aussie na 0,6690 USD za AUD a je na dobrej ceste k prvému týždennému postupu proti Aussie od polovice októbra.

Zdá sa, že ďalším dôvodom zhodnocovania dolára bola správa, že Severná Kórea údajne spustila ICBM, práve keď sa lídri Južnej Kórey, Japonska, Spojených štátov a ďalších krajín stretávajú na Ázijsko-pacifickej hospodárskej spolupráci (APEC).

Index amerického dolára tento týždeň vzrástol o približne 0,16 % na 106,59 a stabilizoval sa po miernom poklese inflácie v USA v údajoch z minulého týždňa, čo spôsobilo jeden z najprudších týždenných poklesov dolára v ére voľne plávajúceho výmenného kurzu na nádej koniec zvyšovania sadzieb.

Po Bullardových slovách vzrástli aj výnosy štátnych dlhopisov, no nie natoľko, aby dosiahli týždenné maximá, pričom 10-ročné výnosy sa obchodovali v úzkom pásme okolo 3,76 %.