Kazachstan: sviatok meny a finančníkov

NUR – SULTAN – Pätnásteho novembra sa v Kazašskej republike oslavuje Deň národnej meny – tenge – a profesionálny sviatok pracovníkov finančného sektora.

Pätnásteho novembra 1993 bola uvedená do obehu na území Kazašskej republiky národná mena. Príslušný Výnos podpísal prezident krajiny Nursultan Nazarbajev 12. novembra 1993.

Kazachstan vyšiel z rubľovej zóny ako jedna z posledných krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Názov „tenge“ pochádza zo stredovekých turkických strieborných mincí „dengue“ alebo „tanga“, z ktorých pochádza aj názov ruskej mince „deňga“, aj samotné slovo deňgy (peniaze).

Moderný tenge pokračoval v tradícii najväčších miest stredovekého Kazachstanu Otrar a Taraz, kde sa v 13. storočí začali raziť ich vlastné mince.

Fotografia: Astanské medzinárodné finančné centrum. Prameň. EBRD.

Prvé peniaze suverénneho Kazachstanu vytlačila najstaršia anglická spoločnosť „Harrison and sons“. Vlastnú továreň na bankovky v krajine otvorili v roku 1995. Kazašský tenge, ktorý má 18 stupňov ochrany, je dnes jednou z najviac chránených mien na svete a opakovane získal rôzne medzinárodné ocenenia za dizajn aj ochranu proti falšovaniu.
V súčasnosti sú na území Kazachstanu bankovky v obehu v nominálnych hodnotách: bankoviek – 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000 a 20 000 tenge; mince – 1, 2, 5, 10, 20, 50,100 a 200 tenge.

Kazašský tenge bol tradične pod silným tlakom výmenného kurzu rubľa voči euru a doláru, a to kvôli skutočnosti, že Rusko je najväčším obchodným partnerom Kazachstanu, ako aj kvôli cenám ropy, ktorej je táto krajina jedným z hlavným vývozcov.

Od roku 2015 sa Kazašská národná banka drží politiky voľne pohyblivého výmenného kurzu tenge, avšak pozorne sleduje obchodovanie a podľa správ v médiách prijíma rôzne opatrenia, aby zabránila prudkým výkyvom kurzu národnej meny.

V Kazachstane je 26 komerčných bánk. Na trhu dominuje 10 bánk. Všetky vklady fyzických osôb a individuálnych podnikateľov vkladané do bánk, ktoré sú členmi systému ochrany vkladov, sú garantované štátom. Finančným základom systému je Kazašský fond poistenia vkladov (KDIF).

Dňa 5. júla 2018 v hlavnom meste otvorili Astanské medzinárodné finančné centrum. Funguje podľa britského práva.

Bankovka 100 tenge 1921. Prameň: https://yvision.kz/