Tokijská burza: rubeľ prepad o rekordných 33 %, ruská centrálna banka zvýšila úrok na 20 %

TOKIO – Ruský rubeľ sa na Tokijskej burze prepadol o 40 %. Oficiálny kurz centrálnej banky je 85 rubľov za jeden americký dolár (USD).

Na medzinárodnom finančnom trhu je kurz o 7.00 moskovského času 127,15 ruských rubľov. Jedno euro sa obchodovalo za 83,89 rubľov. Ruská centrálna banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 20 %.

V súkromných zmenárňach sa včera 1 USD vymieňal za 100 až 190 ruských rubľov. Dnes sa obchodovanie na finančnom a devízovom trhu začína o 10.00 moskovského času. Ruský rubeľ je mena v Ruskej federácii. Základnou menovou jednotkou je 1 rubeľ, ktorý sa delí na 100 kopejok. Podľa ISO 4217 sa označuje skratkou RUB; ktorá nahradila predtým používané RUR. Ruský rubeľ sa okrem Ruskej federácie používa ako platidlo aj v Abcházsku a Južnom Osetsku, ale aj v samozvanej Luhanskej ľudovej republike a Doneckej ľudovej republike. Bol zavedený v roku 1992, keď nahradil sovietsky rubeľ.

USA, Európska únia a vybrané krajiny uvalili sankcie na ruský finančný sektor. V tieto dni by mal byť pre ruské banky zablokovaný systém komunikácie v cezhraničných finančných operáciách SWIFT.