Šéf Fedu Jerome Powell považuje za potrebné sprísniť reguláciu bánk typu Silicon Valley Bank

WASHINGTON – Predseda Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell považuje za potrebné sprísniť reguláciu a dohľad nad finančnými inštitúciami na úrovni Silicon Valley Bank (SVB).

Powell konštatuje, že “bankový systém USA zostáva silný a odolný, tok vkladov sa stabilizoval a napätie ustúpilo”.

Fed by sa však podľa neho mal z marcovej krízy v tomto sektore poučiť, najmä pokiaľ ide o riziká, ktoré sa predtým prehliadali.

“Problémy SVB nevyplývali z úverových rizík, ale zo značnej expozície voči úrokovým rizikám a zo zraniteľnosti jej obchodného modelu v aspektoch, ktoré vedenie banky plne nedocenilo, vrátane jej vysokej závislosti od nepoistených vkladov,” uviedol Powell v texte vyhlásenia pripraveného na jeho štvrtkový prejav na konferencii o finančnej stabilite v Madride.

Zdôraznil, že je dôležité rýchlo identifikovať krízu a rozhodne reagovať.

“Keď sa SVB zrútila, ukázalo sa, že viaceré štandardné predpoklady založené na tvrdých skúsenostiach sa ukázali ako nesprávne,” uviedol Powell vo vyhlásení zverejnenom na internetovej stránke Fedu. Išlo najmä o to, ako rýchlo môže nastať odlev prostriedkov z vkladov v bankách.

Powell zdôraznil dôležitosť zachovania finančnej sily najväčších bánk.

“Udalosti posledných mesiacov by mohli byť oveľa ťažšie, keby boli veľké banky podkapitalizované,” povedal.

V jeho vyhlásení sa odzrkadľujú slová z predošlého dňa na fóre Európskej centrálnej banky (ECB) v Sintre, že inflácia v USA sa spomalila, no od návratu k dvojpercentnému cieľu Fedu má ešte ďaleko.