Španielsko: zvyšuje sa nezamestnanosť mladých

MADRID – Trh práce v Španielsku, jednej z najrozvinutejších krajín Európy, je na pokraji kolapsu. V druhom štvrťroku tohto roka miera nezamestnanosti v krajine vyskočila o 15 percent a ukazovatele sa môžu ešte viac zhoršiť, informuje agentúra Bloomberg. Medzi mladými ľuďmi vzrástla nezamestnanosť o 40 percent.

Zvýšenie nezamestnanosti je opodstatnené zavedením prísnych reštriktívnych opatrení v dôsledku pandémie koronavírusov. Ekonomické poškodenie v druhom štvrťroku ešte nebolo oficiálne vymenované, ale, ako agentúra predpovedá, priemyselná výroba vo štvrtom európskom hospodárstve mohla klesnúť o 16 percent. Počet nezamestnaných sa zvýšil na 3,37 milióna. Viac ako milión ďalších pozastavených prác. Počas karanténnych opatrení začali aktívne hľadať prácu, takže sa nepovažujú za technicky nezamestnaných.

Ekonomika krajiny sa postupne zotavuje, ale úsilie môže byť neúspešné z dôvodu nových ohnísk COVID-19 v niektorých regiónoch. Jedným z motorov rastu je odvetvie cestovného ruchu, stále však existujú problémy. Španielsko sa vo veľkej miere spolieha na cestujúcich z Veľkej Británie. Nedávno predseda vlády Spojeného kráľovstva Boris Johnson vyzval na karanténu tých, ktorí sa vracajú zo Španielska na dva týždne.

Analytici sa domnievajú, že španielsky HDP sa tento rok zníži o 10 percent, v priemere o 8 percent v Európe. Je možné, že desiatky tisíc malých a stredných podnikov v krajine neprežijú do konca roka.

Situácia sa najlepšie nerozvíja v Nemecku, ktoré sa považuje za hlavné hospodárstvo eurozóny. Miera nezamestnanosti bola najvyššia od roku 2015.