Rusko: svoje ošípané si nedáme, cudzie nechceme

MOSKVA –  Rusko nepotrebuje zahraničné ošípané: dovoz v prvej polovici roku 2020 klesol o 98 percent – na tisíc ton. Podľa novín Kommersant predtým dodávky dosahovali 100 tisíc ton ročne. Podľa výpočtov Strediska pre odborné znalosti Ruskej poľnohospodárskej banky v menovom vyjadrení sa objem dodávok znížil zo 170 na 3 milióny amerických dolárov.

Odborníci uvádzajú medzi príčinami zvýšenia atraktívnosti ázijských trhov pre globálnych vývozcov. Od tohto roku začalo v Rusku pôsobiť aj 25% cla na dovoz mäsa. Ukazuje sa, že v roku 2020 sa Rusko po 30 rokoch vôbec neobíde bez zahraničného bravčového mäsa. Dovozy stláčajú produkty vlastnej výroby: za šesť mesiacov sa ukazovateľ zvýšil o 12,6 percenta. V súvislosti so systematickým poklesom veľkoobchodných cien sa dodávatelia presunuli na iné trhy.

Rusko vyváža mäso najmä do Ázie. V tomto roku môžu dodávky stúpať o 50 percent. Vývoz sa zvýši v dôsledku rozšírenia prítomnosti na trhu vo Vietname a Ázii všeobecne: domáca produkcia trpí africkým morom ošípaných.