Malé a stredné podniky mínus 126mld. USD

NEW YORK – Globálna strata pre malé a stredné podniky (MSP) bude v roku 2020 predstavovať najmenej 126 miliárd dolárov. Výpočty sú uvedené v správe „Vyhliadky na konkurencieschopnosť MSP“ Medzinárodného obchodného centra (ITC).

Pandémia koronavírusov viedla k zničeniu dodávateľských reťazcov po celom svete a mala zničujúci vplyv na obchod. Už v prvom mesiaci epidémie zažil účinok koronavírusu viac ako 55 percent malých a stredných podnikov na celom svete. Najväčšiu stratu utrpel sektor služieb. Na malé a stredné podniky na celom svete sa vzťahujú obmedzenia v Spojených štátoch, Číne a krajinách EÚ, ktoré z hľadiska dodávateľských reťazcov predstavujú 63 percent svetového dovozu a 64 percent vývozu.

V dôsledku odstavenia tovární v USA, Európskej únii a Číne čakajú miliardy strát nielen podniky v týchto krajinách, ale aj podniky v rozvojových ekonomikách. Napríklad africké MSP zamerané na vývoz stratia viac ako 2,4 miliardy dolárov, z čoho 70% je spôsobených obmedzeniami EÚ.

Ázijská rozvojová banka (ADB) v máji predpovedala v roku 2020 stratu svetovej ekonomiky až 8,8 bilióna dolárov. Ak sa obchodná aktivita zotaví za tri mesiace, straty dosiahnu 5,8 bilióna dolárov.