Kroje z národopisnej Šatnice Matice slovenskej

O pôvodné slovenské kroje z národopisnej Šatnice Matice slovenskej je čoraz väčší záujem. Po výstavách vo Vrútkach a Novej Bani sa v auguste 2019 predstavia na výstave Party v 21. storočí v Bratislave a na Hontianskej paráde v Hrušove. Ako vyplýva zo stránky Ministerstva kultúry Slovenskej republliky, výstava je aj v Bratislave.

Od minulého týždňa môže verejnosť spoznať kroje zo Šatnice MS na vernisáži výstavy Party v 21. storočí v Kostole Klarisiek v Bratislave, ktorá sa koná v rámci Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2019.

„Zo Šatnice MS sa na tejto výstave predstavujú kroje z Turca, Kojšova, Zákamenného, Polomky, Liptovských Sliačov, Podkarpatskej Rusi a Oščadnice. Šatnica v súčasnosti sprístupňuje verejnosti až 1658 pôvodných mužských a ženských krojov zo 40-tich tradičných regiónov Slovenska,” priblížila Milada Špalková, vedúca Šatnice MS, ktorú návštevníci nájdu v Martine pod názvom Požičovňa kostýmov a krojov MS. Projekt Party v 21. storočí pod oficiálnou značkou Slovenska GOOD IDEA SLOVAKIA / DOBRÝ NÁPAD SLOVENSKO zobrazuje zaniknuté či málo známe party a vence na umeleckých obrazoch, ktorými chcú organizátori zatraktívniť slovenský folklór a tradície aj pre mladšie generácie. Výstava potrvá do 8. septembra 2019.

Fotografia: Matica Slovenská