Marián Pauer robí nad novým Dežom Hoffmanom

Renomovaný teoretik fotografie, publicista a spisovateľ Marián Pauer pripavuje nové vydanie knihy o fotografovi skupiny The Beatles, slovenskom rodákovi, Deziderovi Hoffmanovi (1912- 1986). Prvý raz vydal knihu s titulom Fotograf Beatles v roku 2000.

Ako uvádza internetový  portál kníhkupectva www.martinus. sk začiatkom šesťdesiatich rokov vstúpila do sveta populárnej hudby liverpoolská skupina The Beatles. Jej prvé fotografie, ktoré obleteli doslova celý svet, vytvoril fotograf Dezo Hoffmann, rodák z Banskej Štiavnice. Stal sa ich dvorným fotografom a jedným z najuznávanejších v oblasti šoubiznisu. Pred jeho objektívom sa vystriedali osobnosti ako Charlie Chaplin, Marylin Monroe, Marlon Brando, Louis Armstrong, Frank Sinatra, Marléne Dietrichová, Laurence Oliver, Sophia Lorenová a mnohí ďalší. Za tri desaťročia vytvoril viac ako milión záberov. Dodnes sú vyhľadávaným zdrojom pri tvorbe obrazových publikácií, monografií osobností sveta umenia. Kniha je o Beatles, Dezovom živote a tvorbe. Obsahovala množstvo kvaliných fotografií. Dnes je beznádejne vypredaná.

Marián Pauer bol na študijnom pobyte v USA a získal ďalašie fotografie Deža Hoffmana.  Pre Finančné noviny povedal: “Na predmestí San Francisca som  sa stretol so synom Deza Hoffmanna – Davidom, ktorý si pospomínal na svojho otca a z rodinnej kroniky mi poskytol fotografické dokumenty z Dezovho pôsobenia v Španielsku i rodinné snímky z Anglicka. Na letisku vo Phenixe som si v lete kúpil The Complete Tribute – Remembering The Beatles, exclusive stories from family & friends.”

Dezider Hoffman sa narodil 24. mája 1912 v Banskej Štiavnici, Slovensko. Krátko po smrti otca sa s mamou presťahoval do Žiliny. Tu absolvoval základnú a začal študovať strednú školu, ktorú prerušil, keď narukoval na základnú vojenskú službu do Piešťan. Do Žiliny sa vrátil v roku 1930, kde sa vyučil za typografa a následne odišiel do Prahy, kde pracoval v divadle ako biletár a študoval žurnalistiku. O dva roky neskôr sa stal členom štábu kameramana Otta Hellera vo filmových ateliéroch AB Studio na Barrandove.

V roku 1934 opúšťa Československo a absolvuje stáž v Parížskej pobočke americkej spoločnosti 20th Century Fox, nasledujúci rok odchádza ako vojnový kameraman do Abesínie (historický názov Etiópie) nakrúcať inváziu Mussoliniho. Pred vypuknutím španielskej občianskej vojny (1936) nakrúca v Barcelone Olympiad popular, po jej vypuknutí sa stáva členom interbrigadistického novinárskeho združenia.
Oženil sa so Španielkou, ktorá však o pár týždňov tragicky zahynula na fronte. Jej meno však ostalo tajomstvom; Dežo bol totiž ako frontový kameraman trikrát ranený, pričom tretie zranenie, ktoré sa udialo v roku 1939, bolo vážne a spôsobilo čiastočnú stratu jeho pamäti. Následne bol prevezený do internačného tábora v St. Cyprien vo Francúzskych Pyrenejách.

Nasledujúci rok ušiel do Anglicka a vstúpil do jednotiek Československej armády; neskôr prešiel ku Kráľovskému letectvu. V Anglicku sa po vojne natrvalo usadil, no ešte pred jej koncom sa oženil s Angličankou Lilly. Mal s ňou 2 deti, dcéru Dolores a syna Davida, v Leicestri si otvoril vlastné nahrávacie a fotografické štúdio a na žiadosť Josipa Broza Tita nakrútil prvý dokumentárny film o Juhoslávii.

Dežo Hofmann sa v roku 1949 presťahoval do Londýna. Od začiatku päťdesiatych rokov príležitostne fotografoval pre tlač, v roku 1955 sa stal reportérom hudobného týždenníka Record mirror a otvoril si fotoateliér. Koncom päťdesiatych rokov začal spolupracovať s medzinárodnými periodikami Billboard a Cashbox, ale aj s denníkmi Daily Mirror a The News Chronicle. V roku 1962 sa prvýkrát stretáva s Beatles.

Im, ale aj Rolling Stones, Cliffovi Richardovi a The Shadows vydával obrazové publikácie, v druhej polovici šesťdesiatych rokov spolupracuje s Bratislavskou zlatou lýrou. Vďaka Dežovi Hoffmanovi, niektorí britskí interpreti vystupoval na Bratislavskej lýre takmer zadarmo.Začiatkom osemdesiatych rokov odchádza do dôchodku. Dežo Hoffman zomrel 26. marca 1986 v Londýne, pochovaný je na židovskom cintoríne v londýnskej štvrti Golders Green.

 

Marián Pauer po maturite študoval v rokoch 1969 – 1974 žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pracoval ako asistent kamery, neskôr réžie v Čs. televízii, v rôznych periodikách. Istý čas pôsobil ako pedagóg.