Severokórejčania dnes oslávili Deň žiariacej hviezdy

PCHONGJANG – V Kórejskej ľudovodemokratickej republike dnes, pri príležitosti drahého a milovaného vodcu KimČong Ila, udelili akademické hodnosti. Deň jeho narodenia je totožný so štátnym sviatkom, ktorý dostal pomenovanie Deň žiariacej hviezdy.

Pri príležitosti štátneho sviatku, ako informuje agentúra KCNA, udelili 14. apríla 2021 “zaslúžilým intelektuálom akademické tituly”.

Intelektuáli dosiahli výskumné úspechy vedúce k ekonomickému rozvoju krajiny a zlepšeniu životnej úrovne obyvateľov a hmatateľne prispeli k vzdelávaniu nastupujúcej generácie.

Podľa rozhodnutia Štátnej komisie pre udeľovanie akademických titulov a pedagogických titulov sa profesorský titul udelili Jo Myong Bongovi, vedúcemu katedry univerzity Kim Ir-sena, Kim Kil Namovi, riaditeľovi katedry technologickej univerzity Kim Chaek, Choe Nam Sun, katedra vedúci univerzity vzdelávania Kim Hyong Jik a ďalší.

Doktorát získalo 45 osôb vrátane Kim Kwang Min, prodekana fakulty Univerzity Kim Ir-sen, Kim Myong Chana, vedúceho katedry Technologickej univerzity Kim Chaek, So Hak Chola, vedúceho katedry Kim Hyong Jik University of Education, Ro Chol Yon, vedúci katedry Univerzity vzdelávania Kim Chol Ju a Jong Chol Song, zástupca vedúceho katedry na univerzite národného hospodárstva.

Celkom 188 osôb dostalo pedagogickú hodnosť docent a 1 011 titulov magister v rôznych študijných programoch.

Deň žiariacej hviezdy, kórejsky: 광명 성절; vyslovuje sa : Kwangmyŏngsŏng-jŏl,  je štátnym sviatkom v Severnej Kórei, ktorý pripadá na 16. februára, ktorý je výročím narodenia druhého vodcu krajiny, Kim Čong-ila. Spolu s Dňom slnka, narodeninami jeho otca Kim Ir-sena, je to najdôležitejší štátny sviatok v krajine.

Kim Čong-il sa narodil v roku 1941 (Čuče 30) v Sovietskom zväze, hoci severokórejská propaganda uvádza, že dátum je 16. februára 1942 (Čuče 31), a rodí sa tak v oblasti Mount Paektu v Kórei. Jeho narodeniny sa stali oficiálnymi sviatkami v roku 1982, keď začal pracovať v politbyre Kórey pracujúcich. Narodeniny oslávil súkromne. V roku 2012, rok po jeho smrti, bol sviatok premenovaný na Deň žiariacej hviezdy.