Beblavý: J. G. Tajovský, A. Rezeš, J. Majský Hriech

BRATISLAVA – Aktualizácia slovenskej klasiky na príklade inscenácie hry Jozefa Gregora Tajovského Hriech. To je téma záverečnej bakalárskej práce bývalého politika Miroslava Beblavého. Dostali sa do nej aj Alexander Rezeš a Jozef Majský. Miroslav Beblavý bol členom politických strán SDKÚ, SIEŤ A SPOLU. Z politiky vystúpil v marci 2020.

Prácu v obhájil v roku 1998.  Má 90 strán. Autor použil 73 citácií. Výsledkom bakalárskej práce je 17 strán úprav textu divadelnej hry. Pôvodná hra vydaná v roku 1922 mala 32 strán. Znamená to, že Miroslav Beblavý upravil o niečo viac ako polovicu hry. Vedúcim záverečnej práce bol Peter Mikulík, konzultantom Martin Porubjak. Úpravu divadelnej hry interpretovali herci, ktorým Miroslav Beblavý , poďakoval. Okrem nich poďakoval aj Valérii Schulczovej.

Medzi základné stavebné kamene divadelnej hry Hriech Miroslav Beblavý považuje mamonárstvo, lakomosť a sebectvo. Podľa autora záverečnej práce všetky jeho hry sa “točia okolo majetku”. Tajovský podľa autora zdôrazňuje zbytočnosť hromadenia majetku.

Do bakalárskej  práce o divadelnej hre sa na strane tridsať dostala aj privatizácia v Slovenskej republike.  Zacitujme si: “Kvaško, ktorý nemá deti (a ešte nevie o Evinej dcérke), hromadí, ale nemá pre koho. Na otázku, čo s nimi bude robiť, odpovedá: “Budú komu budú.” Nemôže  použiť obľúbenú výhovorku, že to robí pre deti, že to robí pre deti, ktoré v súčasnosti používajú i páni Majský a Rezeš. …”Napísal Miroslav Beblavý. V závere teoretickej časti práce napísal, že cieľom práce je dokončiť bakalárske štúdium. Okrem iného Miroslav Beblavý uviedol, že prekročil rozsah práce, ale dúfa že nikoho nenudil.

Do úpravy hry Miroslav Beblavý vložil pokus o samovraždu Evy. Okrem toho hru doplnil o niekoľko scény bez textu. Za zmysel bakalárskej práce Miroslav Beblavý videl vytvorenie svojbytného predstavenia, ktoré sa bude konfrontovať s divákmi a ich postojmi.

Ilustračná fotografia: Rodná obec Jozefa Gregora Tajovského Tajov. Prameň: www.wikipedia.org

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.