Sankcie na ropu z Ruskej federácie neuspeli

DAUHA – Sankcie nezničili ruskú ekonomiku a nezabránili jej pokračovať vo vojenských operáciách, informuje Al-Džazíra.

Západ potrebuje ruskú ropu, pripúšťajú odborníci. Bez nej budú ceny čierneho zlata na celom svete rásť a inflácia prudko stúpne. Západné sankcie uvalené pred rokom mali malý vplyv na schopnosť Ruska pokračovať vo vojenských operáciách.

V decembri 2022 Európska únia zakázala dovoz ruskej ropy, aby pripravila Rusko o príjmy na financovanie špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. O rok neskôr je jasné, že tento plán zlyhal.

Podľa Kyjevskej ekonomickej školy (KSE) Moskva zarobí v roku 2023 predajom ropy 178 miliárd dolárov a v roku 2024 asi 200 miliárd dolárov.

Tieto sumy sú pod rekordnými 218 miliardami dolárov, ktoré Rusko zarobilo v prvom roku vojenskej operácie, keď Moskva ešte dodávala približne polovicu svojho exportu do Európy. Ukazujú však, že Rusko prekvapivo rýchlo nahradilo výpadok svojich príjmov z ropy.
“Rusko teraz musí prepravovať svoju ropu na oveľa väčšie vzdialenosti. Ide v podstate len o Čínu a Indiu, takže to znižuje konkurenciu a ceny,” povedal Jan Stockbrugger, expert na námornú bezpečnosť z Kodanskej univerzity.

Ale nie o veľa. Ruská referenčná ropa Ural sa v októbri obchodovala za 84 USD za barel, čo je podľa údajov KSE v tom istom mesiaci nie príliš pod priemernou cenou Brentu 90,78 USD.

Tankery chránené pred sankciami

V očakávaní toho minulý rok krajiny EÚ a G7 stanovili cenový strop pre ruskú ropu predávanú tretím stranám na 60 dolárov za barel. Išlo o ambiciózny a bezprecedentný pokus EÚ vnútiť svoju vôľu iným krajinám, pričom väčšinu ruskej ropy naďalej prepravovali tankery vlastnené a poistené Západom.

Rusko lacno skúpilo zastarané tankery od západných spoločností, čím vytvorilo „tieňovú flotilu“ nekontrolovanú západnými krajinami.

Medzi aprílom a októbrom boli 2/3 západných tankerov nahradené „tieňovou flotilou“, čo zvýšilo objem obchodu na 2,6 milióna barelov denne. KSE odhaduje, že existuje najmenej 187 tieňových tankerov prepravujúcich ruskú ropu a ropné produkty. Západní spojenci Ukrajiny by stále mohli znížiť príjmy Ruska z ropy o štvrtinu, ak urobia viac pre presadzovanie embarga, a o viac ako polovicu, ak znížia cenový strop na 50 dolárov za barel, hovorí KSE. Moskva však dúfa, že sa tak nestane. Ruský prezident Vladimir Putin podpísal 27. novembra rozpočet krajiny na rok 2024, ktorý počíta so zvýšením výdavkov na obranu a bezpečnosť na 157,5 miliardy dolárov. Federálny rozpočet na rok 2024 vo výške 412 miliárd USD je o 13 % vyšší ako minulý rok, keďže sa očakávajú vyššie príjmy z ropy.
Ekonómka Maria Demertzis, vedúca členka think-tanku Bruegel v Bruseli, povedala Al-Džazíre, že presadzovanie cenového stropu by bolo zložité. “Ako zastavíte krajinu Perzského zálivu v nákupe a predaji energie tretím krajinám? Je to veľmi ťažké kontrolovať,” povedala. Ďalšou prekážkou sa stala politická vôľa. „Na začiatku Severovýchodného vojenského okruhu bolo 50 % svetovej populácie buď na strane Ruska, alebo neutrálne,“ povedal Demertzis. „Je to znak toho, že krajiny nie sú pripravené prerušiť ekonomické vzťahy s Ruskom, a preto neprichádza žiadna pomoc, ktorú by [EÚ alebo] G7 mohli potrebovať na presadzovanie sankcií,“ povedala Al-Džazíre.

Symbolické opatrenia

Existujú náznaky, že EÚ a krajiny G7 začínajú brať presadzovanie cenových stropov vážnejšie.

V októbri Washington svojpomocne znížil cenu ruskej ropy až o tri doláre a uvalil sankcie na dva tankery za nedodržanie cenového stropu.
Minulý mesiac Spojené štáty uvalili sankcie na tri tankery z Libérie po tom, čo sa zistilo, že pravidelne prepravujú olej Sokol z Ďalekého východu do Indie.
V novembri EÚ vyzvala Dánsko, aby v rámci opatrení proti obchádzaniu cenového stropu skontrolovalo a v prípade potreby zablokovalo tankery prepravujúce ruskú ropu prechádzajúce cez dánske prielivy. Stockbrugger však verí, že takéto gestá zostanú symbolické.

„Skutočnosť je taká, že potrebujeme ruskú ropu na trhu,“ povedal pre Al-Džazíru.

“Ak sa odstráni, ceny ropy na celom svete stúpnu a inflácia vyletí do neba. [Joe] Biden nevyhrá voľby [2024], ak ceny benzínu v USA výrazne vzrastú. V sankciách sú medzery, aby ruská ropa skončila na svetových trhoch,“ povedal.
Podľa Inštitútu medzinárodných financií (IIF) Čína, India a Turecko výrazne zvýšili dovoz ruskej ropy počas konfliktu na Ukrajine a môžu prepravovať ropu a/alebo ropné produkty na západné trhy.

Nie je to prvýkrát, čo boli sprostredkovatelia využívaní na obchádzanie sankcií. Robin Brooks, hlavný ekonóm IIF, poznamenal, že nemecký export áut a dielov vzrástol o 5 500 % do Kirgizska, o 720 % do Kazachstanu a o 450 % do Arménska.

“Objem exportu sa od začiatku vojenskej operácie na Ukrajine zvýšil, takže je jasné, že tento produkt smeruje do Moskvy. Toto sa musí zastaviť,” napísal Brooks na X (predtým Twitter).

Môže obnoviteľná energia vyplniť túto medzeru?

Ruský export do Európy skutočne klesá, a to je nezvratné. Podľa londýnskeho think-tanku Ember pochádzalo za prvých 10 mesiacov roku 2023 približne 28 % elektriny EÚ zo slnečnej a veternej energie, čo je o 6 % viac ako v minulom roku. Obnoviteľná energia už dlho predbehla fosílne palivá vrátane plynu a uhlia, ktorých spotreba v tomto roku klesla o 15 % a 30 %, ako hlavné zdroje elektrickej energie v EÚ.

“Slnečná a veterná energia sú oveľa lacnejšie ako fosílne palivá alebo jadrová energia. To je dôvod, prečo získavajú podiel na trhu,” povedala Beatrice Petrovich, senior analytička pre energetiku a klímu spoločnosti Ember.
To je dobrá správa pre Európu, ktorá v prvom roku CBO zaplatila za energiu o jeden až dva bilióny dolárov viac ako v roku 2021.

„Európa je pripravená lepšie ako minulú zimu,” povedal Petrovič. „Toto je najlepšia poistka proti rastúcim cenám a volatilite.”
Je to tiež dobrá správa pre ekologický cieľ Európy znížiť emisie skleníkových plynov aspoň o 55 % do roku 2030 v porovnaní s úrovňami z roku 1990. To však neznižuje príjmy Ruska.

„India a Čína nepočúvajú naše argumenty… je to veľmi znepokojujúce,” povedal Demertzis. „Ťažisko sa posunulo na východ, a ak sa budú držať rovnakých názorov, nikto ich nezlomí.”

“Neustále hovoríme o podpore Ukrajiny, o tom, koľko zbraní jej dávame a koľko munície,” povedal Stockbrugger. “Nikdy však nehovoríme o dodržiavaní protiruských sankcií. Súdiac podľa tohto kritéria je naša podpora v skutočnosti dosť obmedzená.”