Grécko sa stalo najlepšiou ekonomikou roku 2023

ATÉNY – Úžasný triumf, ktorý nikto nečakal. Grécko sa stalo najúspešnejšou ekonomikou na svete.

Mnohé centrálne banky zvyšovali úrokové sadzby, aby ochladili infláciu, a odborníci sa pripravovali na globálnu recesiu v roku 2023. Konsenzuálne prognózy sa nenaplnili. Aktuálne odhady globálneho HDP vzrástli približne o 3 %. Pracovné trhy vydržali. Inflácia klesá. Akciové trhy vzrástli o 20 %.

Ale tento agregovaný výkon – ako priemerná teplota v miestnosti – maskuje veľké rozdiely. The Economist zostavil údaje o piatich ukazovateľoch – inflácia, šírka inflácie, HDP, pracovné miesta a výkonnosť akciového trhu – pre 35 rozvinutých krajín. Analytici publikácie ich zoradili podľa toho, ako sa im darilo v každom z týchto ukazovateľov, a dospeli k priemernému skóre. Výsledky boli neočakávané.

Už druhý rok po sebe je na prvom mieste Grécko, krajina, ktorá bola donedávna synonymom zlého hospodárenia. Medzi ďalšie krajiny, ktoré vykázali vynikajúce výsledky, patria mnohé ekonomiky v Amerike. Tretie miesto obsadili Spojené štáty americké. Na druhom mieste je Južná Kórea. Nezaostali ani Kanada a Čile. Medzitým je veľa „lenivcov“ v severnej Európe. Patria medzi ne Spojené kráľovstvo, Nemecko, Švédsko a Fínsko.

Nerovnomerný boj s infláciou

V roku 2023 museli krajiny bojovať s rastúcimi cenami. Preto prvý ratingový ukazovateľ súvisí s jadrovou infláciou, ktorá nezahŕňa volatilné zložky ako ceny energií a potravín. Je to dobrý indikátor základného inflačného tlaku. Japonsku a Južnej Kórei sa darí držať ceny pod kontrolou. Vo Švajčiarsku vzrástli referenčné ceny medziročne len o 1,3 %. V ostatných európskych krajinách však pretrvávajú vážne inflačné tlaky. V Maďarsku dosiahla jadrová inflácia medziročne 11 %. Ťažkosti má aj Fínsko, ktoré je silne závislé od ruských energetických zdrojov.

Vo väčšine krajín nie je zvyšovanie cien také udržateľné, o čom svedčí „šírka inflácie“ – ukazovateľ, ktorý zohľadňuje podiel tovarov v koši spotrebiteľských cien, ktoré medziročne zdraželi o viac ako 2 %. Centrálne banky v krajinách ako Čile a Južná Kórea agresívne zvýšili úrokové sadzby v roku 2022 pred centrálnymi bankami v iných rozvinutých krajinách. Teraz sa zdá, že žnú ovocie. V Južnej Kórei klesla miera inflácie zo 73 % na 60 %. Zásluhu na tom môžu mať aj centrálne banky v USA a Kanade, kde inflácia ešte viac klesla.

V iných regiónoch sa však bitka neskončila a víťazstvo nehrozí. Vezmime si napríklad Austráliu. Inflácia tam zostáva pevne zakorenená, pričom cena takmer 90 % položiek v nákupnom košíku priemerného človeka medziročne vzrástla o viac ako 2 %. Ešte horšie je, že miera inflácie ani neklesá. Zlé je to aj vo Francúzsku a Nemecku. Rovnako ako v Španielsku, kde sa inflácia časom presadí.

HDP a trh práce

Nasledujúce dva ukazovatele – rast zamestnanosti a HDP – odzrkadľujú výkonnosť ekonomík pre bežných ľudí. Nikomu sa tu nepodarilo dosiahnuť pôsobivé výsledky. Slabý rast produktivity na celom svete obmedzuje potenciálny rast HDP. Trhy práce boli napäté už na začiatku roka 2023, čo sťažilo vytváranie nových pracovných miest.

Len niekoľko krajín však skutočne zaznamenalo pokles HDP. Najhoršie dopadlo Írsko, kde HDP klesol o 4,1 % (tu však treba brať do úvahy problémy s výpočtom írskeho HDP). Estónsko to malo tiež ťažké. Spojené kráľovstvo a Nemecko dosiahli slabé výsledky. Nemecko zápasí s dôsledkami energetického šoku a rastúcou konkurenciou dovážaných čínskych áut. Spojené kráľovstvo nedokáže stráviť dôsledky Brexitu – väčšina ekonómov očakáva, že ekonomika krajiny bude v najbližších rokoch rásť nízkym tempom.

Amerika si naopak počínala dobre v oblasti HDP aj zamestnanosti. Podporili to rekordne vysoké objemy výroby energie, ako aj štedré fiškálne stimuly realizované v rokoch 2020 a 2021. Najväčšia svetová ekonomika so sebou možno pritiahla aj ďalšie krajiny. Zamestnanosť v Kanade stúpa. Izrael, ktorý považuje Ameriku za svojho najväčšieho obchodného partnera, je celkovo na štvrtom mieste, hoci vojna s Hamasom, ktorá sa začala v októbri, necháva vyhliadky do roku 2024 veľmi neisté.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že americkému akciovému trhu sa darilo vďaka spoločnostiam, ktoré sa zdvihli na vlne humbuku okolo technológií umelej inteligencie. V skutočnosti, keď je očistený o infláciu, funguje celkom priemerne. Austrálsky akciový trh nedosahuje dostatočné výsledky, pretože mnohé komoditné spoločnosti, ktoré tam sídlia, boli nútené vyrovnať sa s nižšími cenami od vrcholov v roku 2022. Fínsky akciový trh má za sebou zlý rok, keďže akcie spoločnosti Nokia, národnej vlajkovej lode, naďalej pomaly klesali. Japonský biznis naopak zažíva niečo ako renesanciu. Zdá sa, že reformy správy a riadenia spoločností začali prinášať ovocie. Akciový trh krajiny bol jedným z najlepších v roku 2023 a vzrástol v reálnom vyjadrení takmer o 20 %.

Skutočne pôsobivé výsledky však dosiahli spoločnosti v Grécku. Tam reálna hodnota akciového trhu vzrástla o viac ako 40 %. Investori sa novým pohľadom na grécke spoločnosti pozerajú vďaka sérii protrhových reforiem, ktoré vláda implementuje. Hoci je krajina stále oveľa chudobnejšia ako pred epickým kolapsom na začiatku roka 2010, MMF, kedysi úhlavný nepriateľ Grécka, v nedávnom vyhlásení ocenil „digitálnu transformáciu ekonomiky“ a „zvýšenú konkurenciu na trhu“. Zatiaľ čo neefektívni Fíni sa tieto Vianoce utešujú osamelým nápojom, zvyšok sveta by mal svojmu prekvapivému víťazovi zdvihnúť pohár ouzo.