Čínska ľudová republika chce vyčleniť 137 miliárd dolárov pre ľudí na podporu trhu s bývaním

PEKING – Čína chce poskytnúť najmenej 1 bilión jüanov (137 miliárd dolárov) na realizáciu plánu na prekonanie najväčšieho poklesu na trhu s nehnuteľnosťami za posledné desaťročia, píše Bloomberg.

„Čína plánuje poskytnúť najmenej 1 bilión jüanov (137 miliárd dolárov) lacného financovania (1,65 % – 1,75 %, čo je výrazne pod základnou sadzbou 3,45 %) pre národné programy na výstavbu cenovo dostupného bývania a prestavbu „mestských dedín“ v r. opatrenia na podporu trhu s nehnuteľnosťami,“ uviedol Bloomberg.

Ide o súčasť iniciatívy vicepremiéra He Lifenga. Vďaka tomuto plánu plánujú čínske úrady prekonať najväčší pokles na trhu s nehnuteľnosťami za posledné desaťročia.

Tieto peniaze bude prostredníctvom bánk postupne poskytovať Ľudová banka krajiny. V dôsledku toho budú do domácností prúdiť finančné prostriedky na nákup bývania.

Bloomberg píše, že na realizáciu plánu Čína zvažuje pôžičku PSL a špeciálne pôžičky. PSL bude vydávať centrálna banka prostredníctvom bánk developerom projektov rekonštrukcie chátrajúcich bytov. Developeri môžu tieto peniaze použiť na odkúpenie pozemkov od miestnych úradov. Tie zároveň poskytujú dotácie domácnostiam, ktorých staré domy boli zbúrané, na kúpu nových bytov.

Bruce Pang, hlavný čínsky ekonóm v Jones Lang LaSalle, očakáva, že mechanizmus povedie k celkovým priamym investíciám do sektora bývania vo výške 10 biliónov jüanov (1,4 bilióna dolárov).

Úverový nástroj PSL bol prvýkrát použitý v roku 2014 na zastavenie poklesu trhu. Avšak kvôli rastúcim nákladom na nehnuteľnosti v sekundárnych mestách bol tento nástroj kritizovaný. V roku 2019 sa PSL prakticky prestali vydávať. Až v roku 2022 sa Čínska centrálna banka vrátila k tomuto mechanizmu.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.