ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – indikátor recesie ekonómky Claudie Sahmovej

Claudia Rae Sahm, rodená Foster,  je americká ekonómka, vedúca iniciatívu Makroekonomický výskum Jain Family Institute.

Predtým bola riaditeľkou makroekonomickej politiky vo Washingtonskom centre pre spravodlivý rast a šéfkou sekcie v Rade guvernérov  Federálneho rezervného systému , kde v rokoch 2007 až 2019 pracovala v rôznych funkciách. Sahm sa špecializuje na makroekonómiu a financie domácností.

Známa je najmä vďaka vývoju Sahmovej pravidla , čo je ukazovateľ ekonomických údajov Federálneho rezervného systému na identifikáciu recesie v reálnom čase.

Sahm robbí výskum v oblasti makroekonómie so zameraním na obchodné cykly, fiškálne stimuly a spotrebiteľské správanie. Jej výskum sa objavil v mnohých poznámkach FEDS, knihách a významných akademických časopisoch. 

Mimo akademického publika je Sahm známa vďaka Sahmovej pravidlu , známemu tiež ako „Sahmovej indikátor recesie.” Jedným zo spoľahlivých skorých signálov recesie je Sahmovej pravidlo: K poklesu pravdepodobne dôjde, ak trojmesačný priemer miery nezamestnanosti vzrástol aspoň o 0,5 percentuálneho bodu nad svoju najnižšiu hodnotu v predchádzajúcich 12 mesiacoch. Toto pravidlo […] signalizovalo každú recesiu od roku 1970 prakticky bez falošných pozitív.

Od roku 2022 je Claudia Sahmová vedúcou pracovníčkou makroekonomického výskumu v Jain Family Institute. Je tiež členkou konferencie National Bureau of Economic Research Conference on Research in Income and Wealth.

Claudia Sahmová spravuje ekonomický blog MacroMom a ekonomický bulletin Stay-At-Home Macro . 

Ekonómka vedie kampaň za väčšiu rozmanitosť v ekonomike.  Požiadala Americkú ekonomickú asociáciu , aby odstránila sexistické komentáre na webovej stránke Economics Job Market Rumors (EJMR). Je tiež známa svojou kritikou kultúry ekonomickej profesie, pričom cituje mnohé konkrétne príklady šikanovania a obťažovania, ktoré zažila, pozorovala alebo o ktorých jej informovali iní, často namierené proti ženám a menšinovým ekonómom.