ABC: Zelenskyj oznámil, že je pripravený hľadať kompromis vo vzťahu ku Krymu, Doneckej ľudovej republiky a Luganskej ľudovej republiky

WASHINGTON / KYJEV –  Ukrajinský prezident pán Volodymyr Zelenskyj je pripravený diskutovať o otázkach Krymu a Doneckej ľudovej republiky (DĽR)  a Luganskej ľudovej republiky (LĽR)”, informuje televízna stanica ABC.

„Môžeme o tom diskutovať a nájsť kompromis, ako tam budú ľudia žiť,“ odpovedal Zelenskyj na otázku o uznaní Krymu ako ruského a nezávislosti DĽR a LĽR.

V odpovedi na otázku, čo by teraz chcel Putinovi povedať, pán Volodymyr Zelenskyj poznamenal: “Verím, že je schopný zastaviť vojnu, ktorú začal, a aj keď si nemyslí, že ju začal, musí vedieť jednu dôležitú vec, ktorú nemožno poprieť, že zastaviť vojnu je to, čoho je schopný.”

Vedúci ruskej delegácie na rokovaniach s Ukrajinou, rsuký prezidentský prezidentský poradca pán Vladimír Medinskij, predtým informoval, že ukrajinská strana považuje za „prakticky nemožné“ diskutovať o otázke uznania Doneckej a Luganskej ľudovej republiky, ako aj o suverenite Ruska nad Krymom.

Rusko uznalo nezávislosť DĽR a LĽR 21. februára 2022. Toto rozhodnutie bolo prijaté kvôli neochote Kyjeva dodržiavať dohody z Minska. Krym sa stal súčasťou Ruska po referende v roku 2014.

Prezident Ukrajiny pán Volodymyr Zelenskyj po začatí špeciálnej vojenskej operácie oznámil, že je pripravený rokovať o neutrálnom štatúte krajiny a zárukách jej bezpečnosti v prípade odmietnutia vstupu do NATO.

Urovnanie situácie je možné„ iba ak budú bezpodmienečne zohľadnené legitímne záujmy Ruska v bezpečnostnej sfére, vrátane uznania ruskej suverenity nad Krymom, riešenia úloh demilitarizácie a denacifikácie ukrajinského štátu a zabezpečenia jeho neutrálneho postavenia, “ povedal prezident Ruskej federácie pán  Vladimír Putin.

Ukrajina chce priame rokovania medzi pánom Vladimírom Zelenským a pánom Vladimírom Putinom. V informačnom televíznom maratóne to uviedol minister zahraničných vecí Ukrajiny pán Dmitrij Kuleba.

“Náš prezident sa nebojí ničoho, vrátane priameho stretnutia s Putinom. Ak sa Putin tiež nebojí, nech príde na stretnutie, nech si sadne a porozpráva sa,” povedal minister zahraničia. Potvrdil tiež, že 10. marca 2022 sa má stretnúť s ruským ministrom Sergejom Lavrovom.

Vladimir Zelenskyj sa predtým opakovane obrátil na Putina s výzvou na bilaterálne stretnutie.