USA: inflácia je najvyššia za posledných 40 rokov

Hlavná správa tohto týždňa, zverejnená dnes, ukázala, že inflácia v USA v septembri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom dosiahla svoje maximum za posledné tri mesiace.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom stúpla o 0,4 %a v ročnom vyjadrení mierne klesla – z 8,3% na 8,2%. Zároveň jadrová inflácia (Core CPI), ktorá nezahŕňa potravinové a energetické zdroje a je považovaná za stabilnejší indikátor inflácie, dosiahla rovnako ako v auguste rast 0,6 % medzimesačne a v medziročnom vyjadrení zrýchlila z 6,3 % na 6,6 % čo je maximum od roku 1982. To potvrdzuje obavy Fedu zo širokého a trvalého nárastu cenového tlaku v americkej ekonomike.

Core Inflation, alebo jadrová inflácia kvantifikuje mieru rastu cenovej hladiny na neúplnom spotrebnom koši. Spotrebný kôš je očistený od vplyvu regulovaných cien, zmien nepriamych daní a dotácií. Národná banka Slovenska od 1. januára 2000 okrem celkovej inflácie vyhodnocuje aj jadrovú infláciu.

V zápisnici zo septembrového zasadnutia Fedu, zverejnenej deň predtým, sa uvádza, že „mnohí účastníci zdôraznili, že náklady na príliš málo opatrení na zníženie inflácie pravdepodobne prevažujú nad nákladmi na príliš veľa opatrení.

Údaje sú pre trhy opäť negatívne. Potvrdzujú názory väčšiny lídrov Fedu, že inflačné tlaky zostávajú v ekonomike vysoké a rozšírené a že je potrebné ďalšie zvyšovanie sadzieb zrýchleným tempom, aby sa inflácia vrátila k cieľu.