Podniky, firmy a trhy v Bielorusku akože štrajkujú

MINSK – Viac ako v desiatich podnikoch v Bielorusku, medzi nimi napríklad Minský elektrotechnický závod V. I. Kozlova a Bieloruská atómová elektráreň, boli mítingy zamestnancov. Ich zamestnanci skandovali vždy dve heslá: “Hanba!” a “Odíď!”

Prvé mítingy boli v automobilkách Belaz a MAZ. Belaz je Bieloruský automobilový závod. Vyrába rovnomenné nákladné automobily veľkých rozmerov, ktoré sa využívajú pri odvoze rudy vyťaženej v povrchových baniach. Kedysi sa motory do automobilu vyrábali v podniku ZŤS Martin. MAZ je Minský automobilový závod.  Na jeho internetovej stránke je nasledovná výzva:

“Milí Bielorusi! V ťažkých časoch šokov a kríz má náš tím príležitosť pracovať a vychovávať deti v pokojnej a bezpečnej krajine. Nemali by sme nasledovať vedenie tých, ktorí dnes zasejú nesúhlas a zmätok, rozdelia spoločnosť na priateľov a nepriateľov!  Musíme sa riadiť vlastným rozumom, zvoliť si mierovú budúcnosť a nepodľahnúť provokáciám! Náš tím, rovnako ako celý bieloruský ľud, sa rozhodol! Musíme sa o niečo usilovať a urobíme to v pokojnej krajine! Máme iba jedno Bielorusko!

Bieloruské médiá zverejnili videá, ktoré zaznamenali sprievody zamestnancov podnikov. Sú to napríklad zamestnanci Minského elektrotechnické závodu V. I. Kozlova, či Bieloruského metalurgického závodu v Žlobine.

 

Okrem toho boli zverejnené fotografie a videá z protestov nábytkárskej továrne ZOV v Grodne, Bieloruskej jadrovej elektrárne, podniku Grodnopromstroj, podniku Minskije kabeľnyje seti , GrodnoAzot, Grodnenského lokomotívového závodu.

“Štrajk to je veľmi pritiahnuté za vlasy, je prospešný pre sily, ktoré chcú vniesť určitú deštrukciu a destabilizovať situáciu,” povedala Ksenia Perestoronina, vedúca informačnej  a mediálnej služby Motorového závodu v Minsku.  Podnik v skutočnosti pracoval a pracuje v úplne normálnom režime. Vzhľadom na nejasnú situáciu v krajine majú ľudia samozrejme sociálne napätie a vyjadrujú svoje občianske postavenie a samozrejme chcú hovoriť. ““ Podľa nej manažment podniku „mal obchôdzku“ a neskôr bude spoločné zhromaždenie zamestnancov a vedúcich pracovníkov.

Prezident Bieloruska Alexander Lukašenko povedal, že ak sa počas štrajku v krajine zastaví výroba v podnikoch, konkurenti to budú môcť využiť a Bielorusko riskuje, že túto produkciu nikdy neobnoví. Hlava štátu to oznámila na porade o fungovaní stavebníctva, informovala agentúra Belta.

„Ak prestaneme, nikdy nezačneme s výrobou. Nikdy! Zatlačia nás do tohto blata. Ľuďom to musíme vysvetliť: ak chcete, štrajkujte, ak chcete pracovať, pracujte, “poznamenal prezident Bieloruska Lukašenko.