Veľvyslanec Bieloruska na Slovensku Igor Leščenia podporuje pokojných demonštrantov v krajine

BRATISLAVA / MOSKVA –  Veľvyslanec Bieloruska na Slovensku Igor Leščenia povedal, že podporuje pokojných demonštrantov vo svojej vlasti. Toto je prvý zástupca bieloruského diplomatického zboru, ktorý urobil takéto verejné vyhlásenie. Bieloruské ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ nemá oficiálne pripomienky.

„Rovnako ako všetci Bielorusi, aj mňa šokujú príbehy o mučení a bití občanov mojej krajiny. Na Tut.by sme na jednej z fotografií človeka s pomliaždeninami a  modrinami identifikovali spolužiaka mojej dcéry, ktorá určite nebola nikdy uvedená na zozname problémových ľudí, “povedal mimoriadny a spolnomenený veľvyslenec Bieloruska na Slovensku Igor Leščenia.

Diplomat dodal, že stovky Bielorusov „pocítili sami na sebe, že množstvo úradníkov činných v trestnom konaní znovu oživilo tradície NKVD v tolerantnom európskom Bielorusku 21. storočia“.

„Som solidárny s tými, ktorí odišli do ulíc bieloruských miest v pokojných sprievodoch, aby bol ich hlas počuť. Ako rodák z mesta Žodino som s Vami, pracovníkmi spoločnosti BelAZ Úprimne dúfam, že budúcnosť mojej krajiny bude založená na zohľadnení pozícií všetkých sektorov spoločnosti a predstaviteľov rôznych politických síl, “poznamenal veľvyslanec.

Dňa 9. augusta 2020 sa v Bielorusku konali prezidentské voľby a víťazom sa stal Alexander Lukašenko. Po voľbách v krajine vypukli masové protesty, ktoré boli sprevádzané tvrdými zadržaniami. Mnohí na svete odsúdili volebné konanie a násilie v Bielorusku, a to aj v EÚ a Spojených štátoch. Ministri zahraničných vecí Európskej únie jednomyseľne podporili uvalenie sankcií, Washington túto možnosť nevylučuje.

Igor Leščenia je skúsený najstarší bieloruský diplomat. V priebehu rokov stál na čele veľvyslanectiev v Egypte a Izraeli. V rokoch 2002-2006 bol asistentom prezidenta republiky pre zahraničnú politiku a zahraničné ekonomické otázky. V diplomatickej službe začínal v čase existencie ZSSR.