Spory kvôli skladu Vrbětrice ďalej pokračujú, Rusko obviňujú z terorizmu, Rusko obviňuje z vydierania

PRAHA / MOSKVA – Martin Smolek, námestník ministra zahraničných vecí Českej republiky požiadal ruského veľvyslanca v Českej republike o náhradu škody v muničnom sklade Vrbětice. Oznámilo to ministerstvo na svojom portáli. Obe krajiny pokračujú v diskusiách a vzájomných obvineniach cez médiá.

Podľa webovej stránky denníka Mladá fronta Dnes v pondelok námestník ministra zahraničia Českej republiky Martin Smolek odovzdal ruskému veľvyslancovi v Českej republike Alexandrovi Zmejevskému nótu. V nej požaduje úplnú náhradu škody spôsobenej výbuchmi vo Vrbětici, ktoré mali podľa informácii z vyšetrovania spôsobiť ruské špeciálne služby. Podľa denníka české úrady odhadli výšku na asi 650 miliónov korún (približne 25,5 milióna eur).

Oficiálna správa českého ministerstva zahraničných vecí konštatuje:

1) Námestník Smolek odovzdal ruskému veľvyslancovi diplomatickú nótu uplatňujúcu medzinárodnoprávnu zodpovednosť Ruskej federácie za jej zapojenie do explózií muničného skladu vo Vrběticích v roku 2014, požadujúce plnú náhradu škôd spôsobených týmto medzinárodne protiprávnym činom a vyzývajúce ruskú stranu na rokovanie v tejto záležitosti.
2) Námestník Smolek oznámil ruskému veľvyslancovi, že nariadenie vydané ruskou vládou 23. apríla 2021 a doplnené 13. mája 2021 o zoznam nepriateľských štátov” (tj.Českú republiku a Spojené štáty) predstavuje porušenie medzinárodného práva, konkrétne Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch (najmä záväzku nečiniť rozdielu medzi jednotlivými štátmi) a Zmluvy medzi Českou  republikou a Ruskou federáciou o priateľských vzťahoch a spolupráci. Z tohto dôvodu by sa malo toto nariadenie zrušené.

Pokiaľ ide o príbeh s „kompenzáciou za to, čo bolo nebolo urobené,“ poznamenala hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Mária Zacharovová, ideológovia tejto chiméry konajú podľa ruského príslovia „Trestať nevinných, odmeňovať nezúčastnených“.