Svetová banka „novým chudobným a vysídleným“

WASHINGTON / KYJEV  – Vedenie Svetovej banky schválilo pôžičku vo výške 1,5 miliardy dolárov na pomoc pri financovaní úsilia o obnovu na Ukrajine.

Uviedla to Svetová banka v tlačovej správe.

Financovanie pomôže riešiť potreby „novo chudobných a vysídlených“ ľudí poskytovaním pomoci domácnostiam, podporí reformy na zvýšenie transparentnosti a zodpovednosti za vynakladanie verejných zdrojov a pomôže trhom lepšie fungovať, uviedla banka vo vyhlásení. tlačová správa.

Garantom pôžičky je japonská vláda. Pôžička je „neoddeliteľnou súčasťou medzinárodného balíka podpory pre Ukrajinu, aby uspokojila svoje potreby financovania v roku 2023,“ uviedla banka.

Ako bolo oznámené, ukrajinský štátny rozpočet vo štvrtok dostal grantové financovanie vo výške 1,215 miliardy dolárov prostredníctvom multidarcovského trustového fondu Svetovej banky, vrátane 1,2 miliardy dolárov zo Spojených štátov a 15 miliónov dolárov z Fínska, uviedlo ukrajinské ministerstvo financií.

Granty boli poskytnuté ako súčasť piateho dodatočného finančného balíka v rámci projektu Verejné výdavky na vytrvalosť administratívnych kapacít (PEACE na Ukrajine).

Tieto prostriedky sa vynaložia na vyplácanie miezd vládnym zamestnancom a učiteľom, dôchodky a platby v rámci určitých programov sociálneho zabezpečenia.

Objem programu PEACE na Ukrajine dosiahol 16,5 miliardy USD a 1,4 miliardy eur, vrátane pôžičiek od Medzinárodnej banky pre obnovu a rozvoj a Multilaterálnej agentúry pre investičné záruky a grantov z trustového fondu viacerých darcov.