Ako, kedy a kde odvolávali prezidentov vo svete

WASHINGTON – Demokrati v Kongrese USA predstavili návrh rezolúcie o odvolaní Donalda Trumpa. Jeho správanie považujú za podnecovanie k vzbure. Tvrdia, že jeho vyhlásenia viedli k nepokojom a útokom na Kapitol. Pozrime sa na pokusy, ale aj reálne odvolávania prezidentov vo svete.

Andrew Johnson. V roku 1867 bol pokus prijať zákon o rovnoprávnosti postavenia Afroameričanov. Na odvolanie Kongresom sedemnásteho prezidenta USA bolo treba ešte jeden hlas. Návrh neprešiel.

Richard Nixon. Je jediným prezidentom, ktorý pod hrozbou odvolania sám odišiel z funkcie v roku 1974. Dôvodom bola aféra Watergate. Vyšetrovanie ukázalo, že Republikánska strana odpočúvala volebný štáb demokratickej strany.

Bill Clinton. V rokoch 1998 – 1999 bol pokus odvolať prezidenta za to, že klamal. Tvrdil, že nemal sex s Monikou Lewinski. Súd rozhodol, že orálna stimulácia jeho prirodzenia jej ústami nie je sex. Dôvody na odvolanie pominuli.

Boris Jeľcin. V roku 1993 Najvyšší soviet Ruskej federácie a Soviet ľudových poslancov chceli jeho odvolanie. V danom čase v krajine platila Ústava Ruskej sovietskej federatívnej republiky. Tá odvolanie neobsahovala.

Alberto Fuchimori. Prezidenta Peru parlament odvolal v roku 2000. Poslanec jeho strany Vladimir Montesinos, chcel podplatiť jedného poslanca, aby prešiel do strany prezidenta.  Canal N to natočil. Dôvodom boli aj iné dôvody.

Rolandas Paksas. Litovský parlament ho odvolal z funkcie roku 2004. Bol obvinený z nezákonného udelenia občianstva ruskému občanovi Jurijovi Borisovovi za to, že finančne podporil je  volebnú kampaň.

Viktor Janukovič. Ukrajinský prezident nepodpísal dohodu o asociácii s Európskou úniou. V roku 2014 ušiel z Ukrajiny a parlament poveril výkonom funkcie prezidenta predsedu parlamentu Alexandra Turčinova.

Dilma Vana Rousseff. Brazíslska prezidnetka bola odvolaná z funkcie v roku 2016. Dôvodom mali byť veľké manipulácie so štátnym rozpočtom. Okrem iného má zákaz desať rokov vykonávať politickú funkciu.

Pak Kun-hje. Juhokórejskú prezidentku odvolali za to, že jej priateľka žiadala od veľkých firiem finančné dary. Po jej odvolaní z funkcie prezidenta bola postavená pred súd. Ten rozhodol o nepodmienečnom treste osem rokov.