Argentína: inflácia môže dosiahnuť 60 % ročne

BUSENOS AIRES – Argentínska mesačná miera inflácie v marci vyskočila na 6,7 ​​%, uviedla v stredu vláda, čo je vysoko nad prognózami a je najvyššou úrovňou za dve desaťročia, keďže stúpajúce ceny potravín a palív narúšajú hodnotu platov a úspor.

Štatistický úrad INDEC uviedol, že ročná miera inflácie dosiahla v mesiaci 55,1 %, čo je viac ako 53,8 % prieskumu analytikov agentúry Reuters. Analytici tiež predpovedali mesačný nárast o 5,8 %, hoci minister hospodárstva Martin Guzmán varoval, že prekročí 6 %.

Mesačná sadzba bola najvyššia od roku 2002, uviedol INDEC.

„Peniaze vás v dnešnej dobe nedostanú,“ povedal pre agentúru Reuters argentínsky murár José Luis Rodríguez pri stavbe múru na stavenisku v hlavnom meste Buenos Aires. Povedal, že teraz má problém vyžiť z výplaty.

“Skutočnosť je taká, že ti to nič nekúpi. Ak ochoriem, neviem, kto bude živiť moju rodinu.”

Argentína už roky bojuje s vysokou infláciou, ale s malým úspechom. To sa ešte zhoršilo, keď sa globálne ceny komodít za posledný rok zvýšili, čo sa nedávno zhoršilo vojnou na Ukrajine.

Odborníci predpovedajú, že inflácia v Argentíne tento rok dosiahne takmer 60 %. To si vyberá strmú daň od Argentínčanov, z ktorých takmer 40 % už žije v chudobe, aj keď oživenie rastu v dôsledku pandémie koronavírusu pomohlo tento počet znížiť.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.