Binance: cena bitcoinu klesla dnes v noci o 12 %

LONDÝN – Cena bitcoinu klesá o viac ako 12 %, jeho hodnota klesla podľa obchodných údajov prvýkrát od 21. júla 2021 pod 30 000 dolárov.

Na Binance, najväčšej kryptomenovej burze z hľadiska objemu obchodov, bitcoin zlacnel o 12 %  na 29 972 USD. A podľa portálu CoinMarketCap, ktorý počíta priemernú cenu pre viac ako 20 búrz, bitcoin klesol na 30 187 dolárov. Dynamiku sleduje za jeden deň.

Bitcoin je nezávislá internetová open-source kryptomena, ktorou sa dá platiť prostredníctvom úplne decentralizovanej P2P siete. Jedinečnosť Bitcoinu je jeho úplná decentralizácia. Je zámerne navrhnutá tak, aby nikto, vrátane jej autorov, záujmových skupín alebo vlád, nevedel menu nijako umelo ovplyvňovať, falšovať, aby vôbec nebolo možné zhabať Bitcoin účty, kontrolovať tok peňazí alebo spôsobovať infláciu. V sieti neexistuje nijaký centrálny bod, ani nikto, kto by vedel o sieti rozhodovať. Bitcoin je deflačná mena. Celkové množstvo peňazí je konečné a je dopredu známe a jeho uvoľňovanie do obehu sa definuje iba matematickými zákonmi. V sieti prebiehajú platby za minimálne alebo nulové náklady.